Wirtualna poradnia zdrowia i ...
Mariola Huzar, własne 13.09.2011

Wirtualna poradnia zdrowia

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko bierze udział w międzynarodowej akcji „Tydzień z Internetem 2011”, mającej zachęcić jak największą liczbę osób do korzystania z Internetu. 4 marca 2011 roku o godzinie 16.00 w bibliotece głównej w Ołdrzychowicach Kłodzkich zostanie zorganizowane wyjątkowe spotkanie dla seniorów - wirtualna poradnia zdrowia.
Starsze osoby, które tego dnia pojawią się w bibliotece, będą mogły zapoznać się z zasobami Internetu na temat zdrowia. Przy pomocy pracowników biblioteki i wolontariuszy uzyskają informacje i porady zdrowotne, a także poznają podstawy obsługi komputera. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zarejestrują swój udział w internetowym liczniku akcji „Tydzień z Internetem 2011”.
W zorganizowaniu „Poradni zdrowia” bibliotece pomagają: Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy Zdroju, Apteka Ojców Bonifratów z Ząbkowic Śląskich oraz Piekarnia Bagietka z Jaszkowej Dolnej. Gościem specjalnym będzie Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa. Spotkanie jest otwarte dla mediów.
Udział w akcji to konkretne korzyści również dla biblioteki. Jeśli do 31 marca 2011 roku biblioteka przekaże opis spotkania wraz ze zdjęciami za pośrednictwem formularza konkursowego w dziale poświęconym akcji „Tydzień z Internetem 2011” na www.biblioteki.org., otrzyma certyfikat, a do jej władz zostanie wysłane specjalne pismo z podziękowaniem. Ponadto będzie mogła wygrać cenne nagrody rzeczowe: sprzęt multimedialny, zestawy podręczników.

Biblioteki uczą seniorów internetu

„Tydzień z Internetem 2011” to międzynarodowa akcja trwająca od 28 lutego do 5 marca, koordynowana przez Telecentre-Europe, pod honorowym patronatem Neelie Kroes – europejskiej komisarz ds. agendy cyfrowej. Na potrzeby akcji zostanie uruchomiony specjalny internetowy licznik, który pozwoli na policzenie liczby jej uczestników we wszystkich krajach. Koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizująca Program Rozwoju Bibliotek. W Polsce „Tydzień z Internetem 2011” jest skierowany przede wszystkim do osób starszych, bowiem ponad 10 milionów Polaków po pięćdziesiątym roku życia nie korzysta z Internetu, a biblioteka jest znakomitym miejscem, by zachęcić i nauczyć osoby starsze używania komputera i Internetu.

Biblioteki po adaptacji

Za pieniądze z programu Infrastruktura Bibliotek, ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzące z budżetu państwa, w minionym roku Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zrealizowała trzy zadania. Prace adaptacyjno-remontowe przeprowadzono w części parterowej w budynku po byłej szkole podstawowej w Jaszkowej Górnej, gdzie swoją nową siedzibę znalazła Filia Biblioteki przeniesiona z Domu Ludowego. Obecnie przy bibliotece organizowana jest pracownia komputerowa z 10 stanowiskami. W Filii w Wojborzu zostały wykonane prace remontowe w czytelni; wymieniono podłogę, stolarkę okienną i drzwiową, odgrzybiono i pomalowano ściany oraz sufity. Natomiast w Filii w Żelaźnie wymieniono podłogi i okna, pomalowano pomieszczenia. Wartość wszystkich robót zamknęła się kwotą 133 196, 72 złotych, w tym kwota 70 000 złotych pochodzi z budżetu państwa. Dzięki temu poprawiła się estetyka i wizerunek wnętrz, zapewniono klientom dogodne warunki do korzystania z usług bibliotecznych, jak również przystąpiono do budowania nowej i atrakcyjnej oferty dla czytelników.