Z ORANGE rozwijamy biblioteki i społeczność lokalną
Mariola Huzar, własne 06.08.2012

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko w 2012 roku po raz trzeci złożyła wniosek do programu „Akademia Orange dla Bibliotek”, realizowanego przez Fundację Orange. Celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania tak, by biblioteki stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi.

Nasza instytucja kultury otrzymała 16 lipca środki w wysokości ponad 4 637, 51 złotych, z przeznaczeniem na zapewnienie dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych w bibliotece centralnej i 8 filiach, a także na zakup materiałów oraz prowadzenie projektów o charakterze edukacyjnym.

Tegoroczne działania skierowane zostały do seniorów i dzieci. Pierwsze z nich dotyczyły szkoleń w zakresie obsługi komputera. W dwóch krosnowickich filiach przeszkolono 32 osoby. Druga oferta objęła seniorów – twórców słowa pisanego. Uruchomiony został na stronie internetowej www.bibliotekagmina.klodzko.pl – Wirtualny Salonik Literacki. Obecnie w tym obszarze działa 8 osób. W 3 bibliotekach prowadzone były projekty o charakterze edukacyjnym dla dzieci, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych. W Jaszkowej Górnej komputerowy kurs języka angielskiego FunEnglish. W Żelaźnie multimedialny kurs języka czeskiego. W Wojborzu komputerowe warsztaty ilustratorskie z Pawłem Wakułą.

W naszych bibliotekach użytkownicy od 3 lat korzystają z nieodpłatnego dostępu do Internetu.