„Masz głos, masz wybór” - wystawa o prawie wyborczym
Mariola Huzar, własne 30.09.2011

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko przyłączyła się do akcji przygotowanej przez Program Rozwoju Bibliotek w ramach kampanii „Masz głos, masz wybór”. Wierzymy, że wspólne działania ogólnopolskich organizacji pozarządowych i setek bibliotek publicznych rozsianych po całym kraju, mogą przynieść naprawdę pozytywne efekty, a w dłuższej perspektywie czasowej przyczynią się do wzmocnienia potencjału społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju. W bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich przedstawione są podstawowe zasady związane z wyborami parlamentarnymi oraz informacje o nowych rozwiązaniach zapisanych w kodeksie wyborczym, które ułatwiają udział w głosowaniu osobom niepełnosprawnym i starszym. Odwiedzający bibliotekę będą mogli dowiedzieć się na przykład, jak zagłosować przez pełnomocnika, jak osoba niewidząca czy niedowidząca może samodzielnie oddać głos, ale też co się dzieje w lokalu wyborczym zanim zacznie się głosowanie. U nas więcej nt.:

- Obywatele i wyborcy - ilu nas jest?
- Wybory parlamentarne - ile osób wybierzemy?
- Jakie są zadania sejmu - izby niższej polskiego parlamentu?
- Jakie są zadania senatu - izby wyższej polskiego parlamentu?
- Czy wiesz, że w Polsce jest 41 okręgów wyborczych i aż 24 182 obwody wyborcze?
- Skąd dowiesz się kto kandyduje w wyborach?
- Co się dzieje w lokalu wyborczym zanim rozpocznie się głosowanie?
- Czy masz już 18 lat?
- Przypomnij sobie czym jest bierne prawo wyborcze.
- Jeśli masz w swoim otoczeniu kogoś, kto nie może dotrzeć do lokalu z powodu niepełnosprawności albo wieku, podpowiedz mu, że może ustanowić pełnomocnika.
- Chcesz zostać pełnomocnikiem? Dowiedz się jakie warunki musisz spełnić.
- Czy wiesz, że po raz pierwszy wyborcy niepełnosprawni będą mogli głosować także za pośrednictwem poczty?
- Czy wiesz, że po raz pierwszy niewidomi i słabowidzący mogą zagłosować samodzielnie?
- Kolejna nowość w polskim prawie wyborczym - 35% kobiet na listach wyborczych.
- Głosowanie jest łatwe, pamiętaj o ważnych datach
- Wiem, gdzie znaleźć informacje o wyborach!
- Jaki powinien być Twój przedstawiciel / Twoja przedstawicielka w Sejmie i w Senacie?

Ostatnia plansza wystawy czeka na wpisy osób odwiedzających wystawę. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy biblioteki Małgorzata Ostrowska i Piotr Nieckarz oraz wolontariusz Bartek Bloch z Żelazna. Zapraszamy.