#biblioteka i dobre maniery przy stole
A A A
Mariola Huzar, własne 22.05.2019

W ramach ogólnopolskiego Tygodnia bibliotek 2019 pod hasłem #biblioteka, w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie przeprowadzone zostały warsztaty savoir-vivre na temat dobrych manier przy stole.

 

Uczestnikami zajęć była młodzież z miejscowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Spotkanie poprowadziła pani bibliotekarka Roma, a rozpoczęła od szczypty wiedzy… Czym jest savoir-vivre, skąd pochodzi to pojęcie i gdzie sięgają jego korzenie. Pomimo, że jest to zwrot w języku francuskim i oznacza zasady dobrego wychowania, to jednak jego korzeniami jest starożytna  Grecja - potęga kultury europejskiej.

 

Zasady dobrego wychowania różnie objawiały się na przestrzeni epok. Mimo tego savoir- vivre nie odszedł w zapomnienie i w niektórych momentach jest on bardzo potrzebny i niezbędny. Zasady te powodują, że życie jest milsze i łatwiejsze, a dobre maniery stają się czymś codziennym. Znajomość ich ułatwia życie i dodaje pewności siebie.

 

Podczas warsztatów udało się odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań w tym temacie. Jak zachować się przy stole, co wolno nam robić, a co nie? Jak są ułożone sztućce i jak ich używać , o czym informuje ich ułożenie i wiele innych…

 

-Zabrałam moich słuchaczy w podróż po krajach azjatyckich, arabskich i do Niemiec, aby porównać ich  odmienną kulturę, religię, zwyczaje i obyczaje, aby przypadkiem nie popełnić gafy, czy niepotrzebnie obrazić będąc w którymś z tych państw – podkreśla pani bibliotekarka.

 

Po wymianie cennych wiadomości, przyszła pora na ich utrwalenie i sprawdzenie nabytej wiedzy.

Na początek był podział na dwie grupy i konkurs, która drużyna szybciej odpowie na pytanie z savoir-vivre. Liczyła się szybkość, zdecydowanie i dobra odpowiedź.

 

Rywalizacja była niesamowita, a pytań dużo. Wyłoniono wygranych, a przegrani nie poddawali się. Były przecież jeszcze inne zadania. Czekała na nich dekoracja stołu do obiadu i do przyjęcia gości kawą i ciastem. Poradzili sobie świetnie, ucząc się jednocześnie, jak złożyć  ładnie serwetkę.

 

Ostatnią konkurencją było wiązanie krawatów. Okazało się, że krawat to coś więcej niż tylko kawałek tkaniny zawiązany wokół szyi. To styl, elegancja, nieco koloru mówiącego coś o  danej osobie. Wszyscy uporczywie pragnęli nauczyć się tej z pozoru niełatwej sztuki. Obiecali, że będą ćwiczyć w domu.

 

Podsumowanie: warsztaty bardzo się podobały i zapewne każdy coś wyniósł z tego spotkania. Wiedzę doświadczenie, nabyte umiejętności, no  i dobre maniery przy stole i nie tylko.



Archiwum