Czarodziejski kamyk kluczem do świata bajek…
Mariola Huzar, źródło: własne 2018-12-13

W ramach spotkań propagujących wśród najmłodszych kulturę czytelniczą, Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich gościła pierwszaków z miejscowej Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią Renatą Cudak.

 

Na początek powitanie w kręgu przy użyciu magicznego zaklęcia „kropla fantazji, szczypta radości, niech … każdy … w bajce zagości”, które wywołało burzę aktywności wśród dzieci.

 

Postacie i zagadki literackie zostały zamknięte w tak zwanym pudełku zadań, co dało możliwość wykazania się każdemu pierwszakowi.

 

Trochę główkowania było przy tematycznej krzyżówce z hasłem ze znajomości bajek i ich bohaterów.

 

Największą atrakcją była jednak niespodzianka przygotowania przez panie bibliotekarki Małgosię i Alinę. Siedzącym w kręgu dzieciom ukazała się pięknie zapakowana bajka, co je zaintrygowało i wzbudziło ogromną ciekawość. Co to może być ? Po rozpakowaniu prezentu, widownia z uwagą wysłuchała bajki „Żółw i zając” autorstwa Jean de La Fontaine.

 

Potem odbyła się luźna analiza treści bajki, ale pod czujnym okiem pani nauczycielki. Za pomocą rekwizytów, a także przy użyciu dziecięcej wyobraźni, młodzi czytelnicy odtworzyli przebieg bajki i jej postacie.

 

Na etapie charakteryzacji postaci nie było problemów, bo przy pomocy planszy z bohaterami i czarodziejskiego kamyka udało się wszystkim zabłysnąć…

 

Podsumowaniem zajęć są pięknie wyrysowane emocje dzieci, patrz jak na załączonych obrazkach…