Globalnie w bibliotece w Żelaźnie
Mariola Huzar, własne 08.10.2018

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich znalazła się w nielicznym gronie 50 placówek w Polsce, które zakwalifikowały się do programu „Globalnie w bibliotekach” organizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie oraz Polską Akcję Humanitarną.

W ramach akcji, której celem jest zaangażowanie społeczności bibliotek w dyskusję i refleksję nad dwoma światowymi wyzwaniami, jakimi są problemy głodu i ubóstwa.

- 17 października przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Dla podkreślenia ważności problemu, zdecydowaliśmy w tym dniu zrobić coś w tym temacie… Zaprosiliśmy młodzież gimnazjalną z Żelazna do udziału w grze terenowej „Afrykańskie kółko i krzyżyk”. Mamy nadzieję, że w ten sposób zwrócimy uwagę na głód, niedożywienie i ubóstwo w krajach trzeciego świata.

Nasze działanie w formie gry terenowej, być może… choćby w najmniejszym stopniu uświadomią młodym ludziom, że w oparciu o dzisiejszą technikę istniejącą w krajach wysoko rozwiniętych gospodarczo moglibyśmy wykarmić nawet 15-20 mld osób. Trudno zatem zrozumieć, dlaczego tylu ludzi głoduje na świecie… Prawie miliard ludzi na Ziemi regularnie głoduje. Statystycznie, co 6 sekund wskutek głodu umiera jedno dziecko.

Realizacja gry terenowej opierać się będzie na dotychczasowej wiedzy i doświadczeniu zawodowym bibliotekarek Romy Szczerbień i Ewy Włosek, prowadzących dotychczas różne cykle edukacyjnych zajęć oraz na pakiecie materiałów edukacyjnych przekazanych od organizatorów.

- Postawiliśmy sobie nowe cele, bardzo trudne, na które trudno znaleźć skuteczne rozwiązania… Ciągłe uświadamianie społeczności, tylko tyle może nasza instytucja kultury… - podkreśla Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki