Moja choinka z książką
A A A
Mariola Huzar, własne 04.02.2021

Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Wokół tej pięknej tradycji narodziło się wiele różnorodnych zwyczajów...

Legenda głosi, że ludowe opowieści mówią o pewnym niedźwiedziu, który rozsławił choinkę i nadał jej wyjątkowe znaczenie. Zwierzę zmierzało przez las, by powitać nowo narodzonego Jezusa. W pewnym momencie niedźwiedź zorientował się, że nie ma dla dziecka żadnego prezentu. Zerwał więc skrzącą się pod kroplami świeżej rosy choinkę i podarował ją uradowanemu niemowlęciu. Według legendy, od tego momentu, choinka stała się symbolem nowego życia i takie znaczenie przypisywane jest jej do dzisiaj.

 Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Szalejowie Górnym, w ramach akcji "Grudniowe aktywności świąteczne 2020" ogłosiła konkurs fotograficzny online "Moja choinka z książką". Zainteresowanie konkursem było duże: 1 756 odbiorców, 76 aktywności, 5 osób nagrodzonych:

1 miejsce dla Dobrawy, Leona i Vincenta z Gorzanowa

2 miejsce dla Alicji Adasia z Szalejowa Górnego

3 miejsce dla Pani Marii z Kłodzka

wyróżnienie dla Mai z Ujazdu

Nagrody dotarły już do wszystkich uczestników konkursu.