Przystanek kultury z książką Krystyny Śmigielskiej
Mariola Huzar, źródło: własne 2017-03-15
 


Spotkanie autorskie realizowane było w ramach mikroprojektu Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko „Przystanki kultury z książką”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis


Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko powitała na czwartym przystanku kultury z książką panią Krystynę Śmigielską. Pani Krystyna przyjechała do biblioteki w Jaszkowej Górnej z okolic Wołowa. Pisze książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Kiedyś była bibliotekarką. Animatorka kultury, o czym przekonały się dzieci z Przedszkola Gminnego z Jaszkowej Dolnej.

 

- Nasz gość nie przyjechał sam. Towarzyszyła mu Tekla, przepiękna, wiekowa i porcelanowa lalka. Tekla to niezwykła osóbka o przygodach, której można przeczytać w książkach pt. „Tekla” oraz „Tekla i płaczący braciszek”.  Dzięki poczuciu humoru oraz pogodnemu usposobieniu naszego gościa, całe spotkanie przebiegło w bajkowej atmosferze i przy uśmiechniętych buziach dzieci. – podkreśla Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.

 

O czym jest książka „Tekla i płaczący braciszek” ? – zapytał pisarkę mały Tymon. Opowiada o niezwykłej lalce Tekli, która trafia do domu sympatycznej Wiktorii. Lalka od razu zaprzyjaźnia się z dziewczynką, pomagając jej zrozumieć, że pojawienie się w rodzinie małego bobasa nie zabierze jej miłości rodziców.

Autorka nie tylko przedstawiła swoją twórczość literacką, ale również przygotowała dla dzieci zadania wymagające pochwalenia się swoimi talentami. I tak powstał piękny portret Tekli. Były wspólne śpiewy i wspólne animacje. Przedszkolaki poznały również „Kwako”, który ożywił całe towarzystwo. „Kwako”, to bohater kolejnej książki, pełen humoru kaczor dla, którego nie ma rzeczy niemożliwych.

 

Monologi, prowadzone na żywo przez panią Krystynę i jej bohaterów książkowych, pobudziły wyobraźnię dzieci do tego stopnia, że nie mogły się doczekać również zderzenia z literaturą czeską. Jak widać na załączonym obrazku, dzieci i pani Anna Nowak, dyrektor Przedszkola nie stronią od książek.

 

Cele naszego edukacyjnego spotkania, czyli zapoznanie uczestników z twórczością autorki, przedstawienie bohaterów literackich (Tekli i Kwako), kształtowanie nawyku obcowania z książką u najmłodszych czytelnikach, zostały zdecydowanie osiągnięte – podsumowuje pani bibliotekarka Agata Maślanka.