Radosne Alleluja!
A A A
Mariola Huzar, własne 08.04.2016

 

Wielkanoc… W bibliotekach czytelnicy młodsi i starsi, a także bibliotekarze uczą się nowych technik ozdabiania świątecznych przedmiotów oraz przedmiotów użytkowych. Zainteresowanie jest ogromne, bo każdy chciałby mieć coś nowego i innego, niż dotychczas, a przy okazji jest to fajna zabawa i zyskanie nowych umiejętności artystycznych.

 

W bibliotece w Starym Wielisławiu bibliotekarze z Koła Kłodzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich uczyli się nowej techniki „transferowania”. Zajęcia poprowadziła pani Ewa Włosek z tutejszej Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko. Co to jest transferowanie? Transferowanie, to nanoszenie napisów lub grafik na różne powierzchnie ( drewno , materiał) za pomocą wydruku z drukarki laserowej, przy użyciu rozpuszczalnika. Bardzo fajna metoda ozdabiania np. mebli , poduszek, przedmiotów użytkowych, starych mebli itp. … Bibliotekarze nanosili francuskie napisy na deseczki  i ściereczki kuchenne. Nie było prosto i łatwo, wspomina pani Mariola Huzar – szefowa Koła Kłodzkiego SBP. Ten, któremu udało się prawidłowo wykonać transfer na desce, nie miał szczęścia na ściereczce i odwrotnie. Jak widać, więcej treningu dopiero czyni mistrza!

 

W bibliotece w Szalejowie Górnym młode czytelniczki z wielkim zaangażowaniem pracowały z pisankami, bo  przecież, jak mówi piosenka, "nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek".

 

W bibliotece w Starym Wielisławiu pani Ewa przeprowadziła warsztaty wielkanocne dla klasy 2b z Zespołu Szkół Integracyjnych w Kłodzku. Przyjechało 13 dzieci wraz z nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej panią Anną Jasińską oraz nauczycielem wspomagającym panią Małgorzatą Szczepańską. Uczniowie robili owieczki z płatków kosmetycznych, kurczaki z jajek oraz girlandy z króliczków. Wszystkim bardzo podobało się w nowej bibliotece. Przyjadą w grudniu na warsztaty bożonarodzeniowe.

 

W bibliotece w Wojciechowicach tradycyjnie malowano jajka. W doborze techniki panowała pełna swoboda. Dzieci razem z mamami ozdabiały jajka farbami, koralikami, otuliną z muliny.  Starsi tworzyli owieczki i kogutki. Było wesoło i kolorowo.

 

W bibliotece w Starym Wielisławiu pani Ewa nie odpuszcza. Na wielkanocne zajęcia artystyczne zaprosiła miejscowe dzieci.  Wspólnie dedykują wszystkim wiersz Marii Konopnickiej…

Wielkanoc! Wielkanoc!
Wielka radość w sercu,
gdy stąpasz po świecie-
kwitnącym kobiercu.

Na stole pisanki
Pięknie malowane
Wśród zieleni trawy
Cukrowy baranek.

Bazie w wazoniku,
ciasta i wędliny...
WIELKANOC- i wielkie
spotkanie rodziny!

 

W Filii nr 2 w Krosnowicach w wiosennej aurze przygotowywano wielkanocne ozdobniki do koszyczka, na ścianę i na stół … Opowiadano o zapomnianych tradycjach i obyczajach związanych z tymi świętami. I tak:

*Na Śląsku, gdy już palemki zostaną poświęcone obyczaj nakazuje zjeść przynajmniej jedną wierzbową kotkę - ten rytuał ma za zadaniechronić przez cały rok przed infekcjami gardła.

*To co odróżnia Podlasie od innych rejonów to zabawa, która uwielbiają szczególnie dzieci - toczenie jajek z górki. Zasady są dziecinnie proste - wygrywa jajko, które najszybciej stoczy się z górki. W nagrodę, uczestnicy otrzymują słodką niespodziankę.

*Na Dolnym Śląsku, Lany Poniedziałek - wodą, symbolicznie, oblewają się wszyscy domownicy. To radosny zwyczaj, z którego najbardziej cieszą się najmłodsi. Na ulicach, do godzin południowych, polewa się każdą napotkaną kobietę. Jeśli tego dnia nie zostanie ona oblana, wróżony jest jej kolejny rok panieństwa. 

 

W bibliotece w Jaszkowej Górnej wiele wielkanocnych cudów nastało… W bajecznym kąciku dziecka wyrosło wiosenne drzewko, na którym zakwitły żółte piórka i pisanki. Na oknach zawisły świąteczne witraże. Z każdego kąta bibliotecznego uśmiechają się kolorowe króliczki. Biała zima pożegnała się na dobre, więc nasi czytelnicy w kolorowym nastroju gotowi są do tegorocznego smakowania święconki.

 

 



Archiwum