Rok 2021 Rokiem Stanisława Lema
A A A
Mariola Huzar, własne 29.03.2021

„Lem 2021. Widziałem przyszłość” – to hasło 2021 roku, ogłoszonego pod koniec listopada 2020 uchwałą Sejmu RP jako rok Stanisława Lema, doceniając Jego twórczość w literaturze XX wieku i jej znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej.


Oto skrócona biografia pisarza:


Stanisław Lem – przyszedł na świat w roku 1921 roku we Lwowie. Pisarz, futurolog, eseista, satyryk. Urodził się w rodzinie zamożnego lekarza. Stanisław po zdaniu matury podejmuje naukę na lwowskim Uniwersytecie Medycznym. Rok przed zakończeniem drugiej wojny światowej zostaje repatriowany wraz z rodziną do Polski. Debiutuje nowelą „Człowiek z Marsa” i kontynuuje medyczną naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1951 roku zostaje wydana jego pierwsza powieść „Astronauci”. Następnie powstają takie utwory, jak: „Pamiętnik znaleziony w wannie”, „Katar”, „Cyberiada”, „Solaris” i wiele innych. Na podstawie wielu jego książek, powstały znane adaptacje filmowe. Wyjechał z Polski po wprowadzeniu stanu wojennego do Berlina Zachodniego, a w 1983 wraz z cała rodziną do Wiednia. Do polski wrócił pod koniec lat 80. Zmarł w 2006 roku w Krakowie w wieku 84 lat. (źródło informacji: https://biografia24.pl)


Z tej okazji, Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich przygotowała skromną wystawę stacjonarną upamiętniającą to ważne wydarzenie. Wystawa jest usytuowana tuż po wejściu do biblioteki centralnej w takim miejscu, że nie sposób jej ominąć. Wartością dodatnią jest również to, że czytelnicy zaczęli sięgać również po książki tego  wybitnego pisarza.


-W związku ze zwiększonym zainteresowaniem literaturą Lema poszliśmy dalej…ogłaszając konkurs na wybudowanie z klocków Lego postaci bądź obiektu inspirowanego dziełami futurologa – opowiada Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.


Otrzymaliśmy kilka fantastycznych prac od kilkunastolatków, które na co dzień żyją w świecie klocków Lego. Jury konkursu pod przewodnictwem dyrektora Biblioteki przyznało następujące wyróżnienia:

1 miejsce dla dziewczyny Patrycji Bac z Ołdrzychowic Kłodzkich, która inspirowała się książką pt. „Opowieści o pilocie Pirxie" (długopis Parker);

2 miejsce dla Miłosza Sydorko z Droszkowa, który sięgnął do książki „Bajki robotów” (Flaga narodowa);

3 miejsce dla Mateusza Bac z Ołdrzychowic Kłodzkich, który swój pomysł zaczerpnął z książki „Cyberiada” (książka Sobiesława Zasady pt. ”Szerokiej drogi – Zostań kierowcą doskonałym”);


W naszym księgozbiorze dostępnych jest 18 tytułów:

*Filozofia przypadku: literatura w świetle empirii. T. 1 i 2

*Śledztwo-Katar

*Opowieści o pilocie Pirxie

*Głos Pana

*Doskonała próżnia-Wielkość urojona

*Bajki robotów

*Eden

*Kongres futurologiczny-Maska

*Suplement

*Pamiętnik znaleziony w wannie

*Wizja lokalna

*Szpital przemienienia

*Ciemność i pleśń

*Biblioteka XXI wieku

*Prowokacja

*Cyberiada

*Powrót z gwiazd

*Świat na krawędzi: ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski


Zapraszamy do naszych bibliotek od poniedziałku do piątku!!!




Archiwum