Spotkanie z aktorem - Emilian Kamiński
A A A
Mariola Huzar, własne 20.06.2014

 

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko Filia w Starym Wielisławiu bierze udział w drugiej edycji projektu edukacyjno-animacyjnego dla osób dorosłych pn. „spotkania z pasjami”, realizowanego przez Fundację Orange. Do udziału w projekcie Biblioteka zaprosiła uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy na co dzień mieszkają na terenie gminy Kłodzko i  powiatu kłodzkiego.

 

W 2014 roku projekt zakłada przeprowadzenie na żywo w bibliotekach 15 spotkań online w formie wideo konferencji (poprzez streaming online), skierowanych do osób starszych i nie tylko. Od kwietnia spotykamy się z osobami pełnymi pasji. Są to osoby znane, które opowiadają o swoich zainteresowaniach, jak również osoby mniej znane, ale równie aktywnie spędzające czas wolny. Tematy spotkań są dobierane do konkretnego bohatera spotkania.

 

Gościem pierwszego spotkania był pan Emilian Kamiński- aktor, reżyser, założyciel Fundacji Atut, Teatru Kamienica… i człowiek wielu pasji! Ma w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. W 2005 roku Emilian Kamiński został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2007 roku odebrał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 4 grudnia 2007 za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Pan Emilian Kamiński jest jednak nie tylko aktorem, reżyserem i dyrektorem teatru. Jest on także pasjonatem historii, szczególnie tej dotyczącej jego rodzinnego miasta w okresie międzywojennym. Pan Kamiński zawsze podkreślał wielkie przywiązanie właśnie do Warszawy. Często mówi, że to tu się wychował, tu zaczął pracę, temu miejscu zawdzięcza najwięcej, dlatego swoje serce oddał właśnie Warszawie. Miłość do stolicy widać także, odwiedzając założony przez niego teatr - Teatr Kamienica. Decydując się na założenie własnego teatru, wiedział już, że miejsce to powinno był wypełnione duchem i historią Warszawy. Sam budynek teatru jest miejscem wyjątkowym – jest to jedna z nielicznych kamienic, które przetrwały II wojnę światową. Wymagał jednak ogromnego nakładu pracy. Pan Emilian osobiście koordynował wszystkie działania związane z renowacją budynku, często angażując się nawet w prace budowlane. Nie chciał jednak poprzestać jedynie na odnowieniu zabytkowego budynku. Postanowił przypomnieć Warszawiakom i nie tylko, jakim miastem była stolica tuż przed wybuchem II wojny światowej. W tym celu zaprosił do współpracy dwójkę artystów architektów, którzy przygotowali na podstawie starych fotografii makietę przedwojennej Warszawy.

A to jeszcze nie wszystko- Pan Kamiński wie doskonale, że miasto to nie tylko budynki, dlatego do działań Teatru Kamienica zatrudnia osoby niepełnosprawne czy bezdomne. Dzięki temu może klimat teatru odzwierciedla również aspekt społeczny miasta oraz poglądy jego właściciela.

 

Więcej informacji o makiecie przedwojennej Warszawy:

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/print/rytm-miasta,news,makiety-przedwojennej-warszawy-kazdy-mowi-wow,80012.html

 

Spotkanie z aktorem okazało się bardzo inspirujące dla wszystkich gości w polskich bibliotekach. Nie tylko świadczą o tym liczne komentarze na czacie (przyszło ich ponad 700!), ale także pomysły, o których pisano w ankietach ewaluacyjnych. Wiele bibliotek przeprowadziło wirtualne wycieczki po Warszawie, jak i po swoich okolicach. Kolejnym punktem, który podobał się gościom była makieta prezentowana przez pana Kamińskiego oraz opowieść o jego działalności społecznej. Goście biblioteki w Starym Wielisławiu zauważyli i docenili fakt, że aktor angażuje do pracy w Teatrze Kamienica także osoby niepełnosprawne i bezdomne. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie „na ściance” z bohaterem wirtualnego spotkania. Wasz bibliotekarz Magdalena Piotrowska-Wojtyca i dyrektor Biblioteki Mariola Huzar

 



Archiwum