Tydzień z Internetem 2013
A A A
Mariola Huzar, własne 03.04.2013

W dniu 20 marca 2013 roku w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu odbyło się wcześniej zapowiedziane na ambonie tutejszego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej spotkanie „pierwszy krok w cyfrowy świat” w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem 2013”.   

  

Adresatami spotkania było pokolenie 50+, które dotychczas nie miało żadnych doświadczeń z Internetem. Ich naborem osobiście zajęły się pani sołtys Marta Brogowska oraz młodszy bibliotekarz Magdalena Piotrowska-Wojtyca. Zrobiono to bardzo skutecznie, bo za pulpitami 13 laptopów zasiadło aż 19 seniorów, w tym także małżeństwa. Ich asystentami była młodzież, która bardzo chętnie podjęła się roli wolontariuszy w obszarze obsługi komputera, zrobienia fotoreportażu, przygotowania poczęstunku i wsparcia podczas procedur rejestracyjnych Get Online Week.

 

Spotkanie poprowadziła pani Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko, zapoznając uczestników z celami kampanii, jej koordynatorami i partnerami  oraz programem popołudnia w bibliotece. Przypomniała, iż w roku 2011 Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko za akcję „wirtualna poradnia zdrowia” podczas Tygodnia z Internetem otrzymała wyróżnienie, z którego jest bardzo dumna. Wójt Gminy Kłodzko pan Stanisław Longawa osobiście dokonał otwarcia okna w cyfrowy świat i razem ze wszystkimi brał czynny udział w zajęciach.

 

Następnie pani Dorota Felcenloben – Latarnik Polski Cyfrowej z Ząbkowic Śląskich podjęła rozmowę z seniorami w temacie codziennych i życiowych potrzeb zaspakajanych tradycyjnymi metodami, a które mogą być zrealizowane szybko i tanio poprzez cyfrowe zasoby w Internecie. Takie podejście do tematu tylko zaostrzyło apetyty na nowoczesne technologie komunikacyjne.

 

Dzięki poradnikowi „Korzystnik Internauty 50+”, projektorowi i ekranowi zainstalowanym w bibliotece każdy z uczestników mógł śledzić poszczególne kroki po cyfrowym świecie. Od wyszukiwarki, poprzez strony internetowe poruszające takie zagadnienia jak ogrodnictwo, rozkłady jazdy, motoryzacja, medycyna, filmoteka i programy telewizyjne, kupno i sprzedaż oraz wiele innych. Były również odwiedziny „z ciekawości” na strony internetowe www.gmina.klodzko.pl, www.bibliotekagmina.klodzko.pl, www.biblioteki.org i www.naszwielislaw.pl

 

Podczas spotkania swoje 5 minut miały osoby z pokolenia 50+, które w latach 2011-2012 uczestniczyły w szkoleniu w zakresie obsługi komputera, a które prowadziła pani Dorota Bilska – miejscowy bibliotekarz po przeszkoleniu. Tak więc osoby z wiedzą dzieliły się chętnie swoimi doświadczeniami, a pani Dorota Bilska wspierała tym razem kolejnych nowicjuszy.

 

W czasie przeznaczonym na poczęstunek \przygotowany przez samych uczestników\ chętnie odwiedzano strony kulinarne, zwłaszcza te z recepturami wielkanocnymi i www.mniammniam.com. A smaku serwowanej babki z polewą czekoladową nikt nie zapomni!

 

Czas na ćwiczenia przedłużył się z 30 minut do półtorej godziny, bo tak świetna była atmosfera. Spotkanie trwało od godziny 16.00 do 19.00 i nikt nie poczuł, że czas ucieka. Wręcz przeciwnie umówiono się na kolejne zajęcia 3 kwietnia, które poprowadzi pani Latarnik Dorota. I będą one kontynuowane dotąd, aż któregoś dnia nie zjawi się nikt.

 

Organizatorami spotkania byli Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko, sołtys wsi Stary Wielisław oraz Latarnik Polski Cyfrowej. Oczywiście bierzemy udział w konkursie „odkrycia-przeżycia”. Podczas spotkania odkryto, że pani Jola od wielu lat kolekcjonuje kapelusze z różnych epok. Tak, więc na kwietniowej Nocy z Andersenem w pałacu w Żelaźnie będzie można obejrzeć kapelusze pani Joli. Zrobimy sesję zdjęciową i wrzucimy ją do Internetu. Niech świat ogląda.

 

Finałowym punktem spotkania było rozdanie dyplomów, które wręczyła pani dyrektor Mariola Huzar oraz piękna grupowa sesja zdjęciowa. Dziękujemy wolontariuszom: Klaudii Szponar, Oli Krupie, Natalii Moraczewskiej, James Liszowskiemu, Darkowi Osińskiemu, Tadkowi Lekszyckiemu, Mateuszowi Jugowiec, Krzysztofowi Sujewicz i Mariuszowi Gnojnickiemu.

 

 

W naszym kraju swój udział w kampanii zgłosiło 566 organizatorów. Po zakończeniu kampanii okazało się, iż uczestniczyło w niej 99 051 osób, w tym 7 591 z Polski. Ze Starego Wielisławia zarejestrowało się 19 seniorów.  



Archiwum