W świecie książek Marii Rodziewiczówny
A A A
Mariola Huzar, własne 23.05.2018

Rok 2018 w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko jest rokiem, w którym podkreślamy w swojej działalności ważne wydarzenia rocznicowe. W związku z 155. rocznicą urodzin Marii Rodziewiczówny, Filia w Bierkowicach proponuje swoim czytelnikom powrót do twórczości pisarki.

 

Maria Rodziewiczówna pseudonim „Žmogus”, „Mario”, „Weryho” urodziła się 2 lutego 1864 roku we wsi Pieniuha na Grodzieńszczyźnie, zmarła 6 listopada 1944 roku w folwarku Leonów koło Skierniewic. W powieściach Marii Rodziewiczówny zaczytywały się niegdyś nasze babcie i mamy. Obecnie Maria Rodziewiczówna jest pisarką nieco zapomnianą, może więc warto przypomnieć jej sylwetkę i twórczość w której przedstawiała realia życia codziennego Kresów Wschodnich, w tym religijność, patriotyzm, tradycję i kult przyrody ojczystej.

 

W księgozbiorze biblioteki znajduje się 13 tytułów autorki:

„Anima Vilis”

„Barcikowscy”

„Czahary”

„Dewajtis”

„Gniazdo Białozora”

„Kwiat lotosu”

„Lato leśnych ludzi”

„Między ustami a brzegiem pucharu”

„Na fali”

„Niedobitowski z granicznego bastionu”

„Nieoswojone ptaki”

"Zła dola"

„Straszny dziadunio”

Tytułowy straszny dziadunio to Polikarp Białopiotrowicz, mężczyzna majętny i stroniący od ludzi. Ma dwóch wnuków: prawego i szlachetnego Hieronima oraz Wojcieszka – obiboka i amatora lekkiego życia. Niepewny charakteru swoich spadkobierców, dziadek poddaje ich najrozmaitszym próbom… Bezwzględne eksperymenty niemal doprowadzają do śmierci Hieronima. Czy nasze zalety mogą w pewnych sytuacjach stać się wadami? I czy zły charakter można naprawić, a dobry – zepsuć? Ponadczasowa opowieść o ludzkich charakterach. Dla wszystkich – od piętnastu do stu piętnastu lat. Źródło: lubimyczytac.pl

Zaprasza pani bibliotekarka Bogusia…



Archiwum