Bezpieczny maluch na wsi
Mariola Huzar, własne 16.09.2011

15 września w Ołdrzychowicach Kłodzkich zainaugurowana została profilaktyczna akcja „bezpieczny maluch na wsi”, której partnerami są Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko, Komendy Powiatowej Policji i Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku. Akcja ma na celu przedstawienie najmłodszym mieszkańcom wsi kłodzkich bezpiecznych zasad pieszego poruszania się w przestrzeni publicznej tj. na jezdni – w drodze do szkoły i nie tylko, jak również przestrzec przed ewentualnymi niebezpieczeństwami, które mogą być konsekwencją nieprawidłowego i nieodpowiedzialnego zachowania się na drodze, w czasie wypoczynku, w domu, w szkole, w lesie, na wakacjach itp. W edukacyjnym spotkaniu z policjantami, strażakami, ratownikiem medycznym oraz Komisarzem Lwem wzięło udział blisko 100 dzieci z miejscowego przedszkola oraz szkoły podstawowej. Na miejsce dotarły bezpiecznie, bo na drodze oczekiwały na nie specjalnie na ten dzień uruchomione motocyklowe patrole policyjne. Na widowni nie zabrakło gości i rodziców, którzy przy okazji odświeżyli swoją wiedzę w tym temacie.

Okolicznościowego przecięcia wstęgi dokonali Sekretarz Gminy Kłodzko Bożena Simlat, inspektor Krzysztof Kulak z Komendy Powiatowej Policji, zastępca komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Ryszard Lewandowski, dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – Bogusław Wijatyk oraz przedstawiciel dzieci – Michał Adamczyk z klasy trzeciej. Dodatkową atrakcją był Pan Władysław Nowicki, który przyjechał do Ołdrzychowic na prawdziwej kolarzówce i opowiadał o swojej sportowej pasji. Jako pierwszy do dzieci przemówił dzielnicowy Emil Kowalski i mówił o odblaskach, chodzeniu lewą stroną szosy, sygnalizacji świetlnej i przejściach dla pieszych. W roli drugiej wystąpiła sympatyczna nadkomisarz Wioletta Martuszewska. Opowiadała o właściwych zachowaniach podczas zabawy, jazdy na rowerze, w okresie zimy, na kąpielisku. Kategorycznie odradzała ufać obcym i pokazała jaką postawę należy zachować, gdy nas zaatakuje pies. Dzieci bardzo aktywnie współpracowały. Swoje 5 minut miał także strażak w osobie gminnego komendanta OSP Marcina Olejnika. Ogień palił się na ekranie, na buziach dzieci i podczas penetrowania bojowego wozu strażackiego. Było o unikaniu ognia i efektach kontaktu z prądem elektrycznym. Podczas rozmowy z ratownikiem medycznym Piotrem Nieckarzem krew się nie polała, ale było groźnie. Dzieci miały piekące przygody z oparzeniami pokrzywami, papierosami… Przechodziły podwójne krwotoki z nosa. Skaleczenia też się zdarzały. Ratownik przepytywał, zalecał i chwalił tych, którzy wykazali się wiedzą nt. numerów alarmowych w Polsce. W zaciszu biblioteki uczniowie pracowali nad tematycznymi kartami pracy, z którymi poradzili sobie znakomicie.

Na zakończenie spotkania dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko Mariola Huzar przeczytała pouczającą bajkę o tym, jak należy poruszać się na skrzyżowaniach i dzieci zdały egzamin celująco. Nasz gość -  Bogusław Wijatyk zabezpieczył każdego młodego i dorosłego Polaka w bezpieczne odblaski, które świeciły niemal na każdym zdjęciu… Zdradzimy jeszcze, że w roli komisarza Lwa wystąpił wolontariusz Bartek Bloch z Żelazna.

Podobne spotkania odbywać się będą aż do listopada. Mundurowi pojadą do Wojciechowic, Bierkowic, Jaszkowej Dolnej, Krosnowic, Szalejowa Górnego, Starego Wielisławia, Wojborza i Żelazna.

Już 21 września zapraszamy do Biblioteki w Wojciechowicach – start godzina 16.00. Wstęp wolny.

Zapraszamy do obejrzenia filmu zrealizowanego przez TV Kłodzka