Nowoczesne media dla seniorów
Mariola Huzar, własne 31.08.2011

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko bierze udział w programie "Akademia Orange dla bibliotek". Celem programu jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania.

Dzięki Grupie TP w bibliotekach dostępny jest bezpłatny internet dla wszystkich chętnych użytkowników. BPGK otrzymała w tym roku dotację w wysokości 7 379,62 zł, która pokrywa koszty dostępu do Internetu dla użytkowników w Bibliotece Głównej i wszystkich dziewięciu filiach. Od czerwca 2011 roku w dwóch filiach bibliotecznych w Jaszkowej Górnej i Starym Wielisławiu organizowany jest cykl warsztatów skierowanych do seniorów, którzy chcą poznać nowoczesne technologie i poznać bliżej komputer i technikę poruszania się po Internecie.

W tym celu dwie bibliotekarki panie Agata Sydorko i Dorota Bilska przeszły odpowiednie przeszkolenie. Uczestnicy warsztatów poznają podstawowe zasady korzystania z komputera, edytora tekstowego i przeglądarki internetowej. Po udzieleniu instrukcji potrafią już pisać i formatować proste teksty, przeszukiwać interesujące ich strony internetowe, bazy biblioteczne, portale informacyjne, portale urzędów lokalnych oraz bazy związane z turystyką, edukacją i kulturą. Mają już pozakładaną pocztę elektroniczną i kontaktują się z bliskimi na całym świecie. Ogółem szkoleniami objętych jest 16 osób. Niektórzy z nich będą od jesieni szkoleni w zakresie programów graficznych i innych użytkowych, bo tak dobrze im się myszkuje w bibliotece. Już we wrześniu kolejni seniorzy w Wojborzu i Ołdrzychowicach Kłodzkich rozpoczną swoją edukację w wirtualnym świecie. Zapraszamy serdecznie.