Powiatowe Święto Bibliotekarza
Mariola Huzar, własne 25.05.2012

W bibliotece znajdziecie wszystko, czego chcecie, starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz, i nie tylko… Słowami Krystyny Wodnickiej, powitała wszystkich gości gospodyni Powiatowych Obchodów Święta Bibliotekarza 17 maja w Ołdrzychowicach Kłodzkich pani Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko.

W spotkaniu oprócz licznie zgromadzonych przedstawicieli bibliotek z terenu powiatu kłodzkiego i ząbkowickiego udział wzięli znakomici goście w osobach

ZASTĘPCA WÓJTA GMINY KŁODZKO – Urszula Panterałka

PRZEWODNICZĄCY RADY GMINY KŁODZKO – Zbigniew Tur

WICEDYREKTOR DOLNOŚLĄSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ IM. TADEUSZA MIKULSKIEGO – Jolanta Ubowska

PRZEWODNICZĄCA DOLNOŚLĄSKIEGO OKRĘGU STOWARZYSZENIA BIBLIOTEKARZY POLSKICH – Alicja Leszczyńska

KOORDYNATOR REGIONALNY DOLNOŚLĄSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ – Beata Jasiak

DYREKTOR WYDZIAŁU PROMOCJI, KULTURY I SPORTU STAROSTWA KŁODZKIEGO – Michał Piszko

RADNY POWIATU KŁODZKIEGO - Lubomir Danielczyk

WICEPRZEWODNICZĄCY RADY GMINY KŁODZKO: Edward Dąbrowa, Stanisław Banach

RADNI GMINY KŁODZKO: Jerzy Lis, Artur Prottung, Daniela Tur, Halina Witos, Mariola Kozak

PRZEWODNICZĄCA MŁODZIEŻOWEJ RADY GMINY KŁODZKO – Magdalena Bloch

INSTRUKTOR POWIATOWEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KŁODZKU – Grażyna Bilska PRZEWODNICZĄCY ZARZĄDU ODDZIAŁU STOWARZYSZENIA BIBLIOTEKARZY POLSKICH W KŁODZKU – Sławomir Drogoś

DYREKTOR OŚRODKA KULTURY, SPORTU I REKREACJI GMINY KŁODZKO – Krzysztof Matysiak

DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ W OŁDRZYCHOWICACH KŁODZKICH – Krzysztof Pindral

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zafundowała swoim gościom i bibliotekarzom moc wrażeń artystycznych, słowa mówionego i pisanego oraz kulinarnych smaków. Była to także okazja do pokazania dorobku ołdrzychowickiej instytucji kultury w wersji multimedialnej i skomentowanej przez dyrektora M.Huzar.

Spotkanie było też okazją do wyróżnienia tych osób, które znaczną część swojego życia poświęciły na pracę w bibliotekach. Listy gratulacyjne jubilatom wręczał pan Sławomir Drogoś, przewodniczący Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Kłodzku. Bibliotekarzem Roku został Robert Duma, dyrektor bystrzyckiej biblioteki publicznej, a nominację do tytułu otrzymała pani Bogumiła Płoskonka z Filii BPGK w Bierkowicach.

W imieniu samorządu, za pracę na rzecz upowszechniania czytelnictwa okolicznościowymi listami bibliotekarzom podziękowali zastępca Wójta Gminy Kłodzko Urszula Panterałka i przewodniczący Rady Gminy Kłodzko Zbigniew Tur. Przedstawiciele samorządu szczególnie mocno podkreślali trudną do przecenienia rolę, odgrywaną przez bibliotekarzy w codziennym kształtowaniu kultury czytelnictwa, rozwijaniu wyobraźni, wrażliwości i pogłębianiu wiedzy.

Były też nagrody i tytuły nadane przez Wójta Gminy Kłodzko Stanisława Longawę i dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko. Z okazji jubileuszu 30 lat pracy dla Małgorzaty Ostrowskiej. Tytuł Bibliotekarza Roku 2011 w Gminie Kłodzko przyznany przez internautów dla Małgorzaty Saczywko. Nagrody finansowe dla Bogumiły Płoskonki, Doroty Bilskiej i Aliny Sydorko. Tytuł Przyjaciela Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko dla Dagmary Łastowskiej. Tytuły czytelników roku 2011 dla:

Pani Teresy Waniowskiej z Biblioteki w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Pani Zofii Drozd z Filii w Bierkowicach

Pani Wandy Mrówki z Filii w Jaszkowej Górnej

Pani Wandy Płoskonki z Filii w Wojborzu

Pani Marii Rydzy z Filii nr 2 w Krosnowicach.

Wszystko to, zostało okraszone:

- koncertem akordeonowym wielokrotnego stypendysty programu stypendialnego im. Grzegorza Ciechowskiego – Przemka Kwaszyńskiego, lat 17, mieszkańca wsi Bierkowice

- poezją Lilianny Figurskiej, twórczyni słowa pisanego z Krosnowic

- popisem uzdolnionej wokalistki Aleksandry Ostoi, lat 19, mieszkanki wsi Stary Wielisław, wielokrotnej stypendystki programu stypendialnego im. Grzegorza Ciechowskiego,

- wspaniałym książkowym i do tego najbardziej smakowitym tortem zasponsorowanym przez PPC MACHELA,

- dziełami kulinarnymi samych bibliotekarzy i koła gospodyń wiejskich KUMY w Krosnowicach.

Wydarzeniu towarzyszyła 1 Wystawa Pasji Twórczych Bibliotekarzy. Swoje dzieła prezentowały: Anna Nowak i Aleksandra Mendychowska ze Szczytnej, Gabriela Naporowska z Lądka Zdroju, Lila Kucfir z Międzylesia, Anna Pietras z Bystrzycy Kłodzkiej i Magdalena Berestecka z Ołdrzychowic Kłodzkich.

Sponsorami finansowymi i rzeczowymi Święta Bibliotekarza byli: Bank Spółdzielczy w Kłodzku, Przedsiębiorstwo Piekarniczo Cukiernicze MACHELA w Jaszkowej Dolnej, Hurtownia Napojów Kurowski w Roszycach oraz Firma MAJA Rośliny Ozdobne w  Ołdrzychowicach Kłodzkich. PIĘKNIE DZIĘKUJEMY.