ZAPISZ DZIECKO DO BIBLIOTEKI
Mariola Huzar, własne 07.09.2011

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko rozpoczęła akcję społeczną „zapisz dziecko do biblioteki”. Inauguracja akcji miała miejsce podczas największej imprezy plenerowej w gminie, jaką jest  „Festiwal Tradycji Dożynkowych na Ziemi Kłodzkiej” w dniu 28 sierpnia 2011 roku w Szalejowie Górnym.
Inicjatywa ma na celu uświadomienie korzyści z czytania dzieciom już od pierwszych dni życia. Czytanie na głos niemowlakowi, który szczęśliwie przyszedł na świat stymuluje rozwój jego mózgu. Agnieszka Sadowska – pedagog podkreśla, że zanim małe dziecko nauczy się mówić – najpierw uczy się rozumieć mowę, czyli tworzy tzw. słownik bierny. Ta prawidłowość jest związana w kolejnością dojrzewania poszczególnych ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za rozumienie oraz artykułowanie mowy. Nauka mowy rozpoczyna się więc tak naprawdę od momentu kiedy niemowlę zaczyna być otaczane mową.
Podczas dożynkowej akcji bibliotekarka Alina Sydorko zapisała 36 dzieci do naszych bibliotek. Mama Magda Wójcik z Piszkowic hurtowo wpisała na listę nasze słynne trojaczki Maję, Karolinkę i Joasię. Dziewczynki rosną i rozwijają się bardzo pięknie. Już niebawem będą stałymi bywalczyniami w bibliotece w Bierkowicach. Radna Gminy Kłodzko Katarzyna Kowal Czuba, przyszła mama, nie traciła czasu i także zapisała swoją 2-letnią Julkę. Do grona czytelników dołączyła równie 6-letnia córka pana wójta Kaja Longawa.
Dla rodziców zaplanowano specjalny bonus. Wszystkie dzieci zapisane do którejkolwiek biblioteki tj. w Ołdrzychowicach Kłodzkich, Bierkowicach, Jaszkowej Górnej, Krosnowicach, Szalejowie Górnym, Starym Wielisławiu, Wojciechowicach, Wojborzu bądź w Żelaźnie otrzymają gratis bajkę Wioletty Piaseckiej z osobistą notką okolicznościową autorki. Akcja potrwa do końca listopada 2011 roku.
W bibliotekach dostępna jest również mała broszurka autorstwa pani pedagog  nt. korzyści płynących z czytania dzieciom od wieku prenatalnego. Nasi bibliotekarze podpowiedzą, jak zainteresować dzieci książką i pomogą w doborze literatury.