Polecanki: "Chłopiec z Alleppo, który namalował wojnę" Sumia Sukkar
Mariola Huzar, źródło: własne 2020-09-04
Historia rodziny, która stara się przetrwać we współczesnej Syrii ogarniętej wojną domową, opowiedziana oczami czternastoletniego Adama, chłopca o niezwykłym umyśle, który przejawia symptomy zespołu Aspergera i synestezji. Pozwala mu to na przekazanie szczerej i bezpośredniej relacji z tego, jak otaczający go świat rozpada się na jego oczach.

Książka dostępna w Filii nr 1 w Krosnowicach.

Opinia czytelniczki Gosi:

Jedna z najpiękniejszych i jednocześnie najsmutniejszych książek, jakie przeczytałam.
Czternastoletni chłopiec z symptomami zespołu Aspergera i synestezją zostaje brutalnie wciągnięty w świat wojny. Nie rozumie, co się dzieje; dzięki odpowiedniej narracji możemy dokładnie widzieć świat wrażliwymi oczami chłopca, odczuwać jego smutek, strach, gniew, zdziwienie, a także krótkie chwile radości.
Książka pokazuje, jak otaczająca wojna powoli, stopniowo odziera z człowieczeństwa. Wiele scen dosłownie złamało mi serce, zwłaszcza te, gdzie chłopiec wyjadał jedzenie ze śmietnika, lub gdy odstrzelono mu palce, a on nie rozumiał, dlaczego nie chcą się złożyć z powrotem.
Pięknie jest przedstawiona postać siostry Adama, pokazana jej siła i starania, by zapewnić bezpieczeństwo rodzinie, to, jak kocha brata nad życie; myśl o nim przywraca jej odwagę nawet w najtrudniejszych momentach.
Dawno żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Bardzo, bardzo polecam.


Źródło opisu, opinii i foto: lubimyczytac.pl