Po drugiej stronie granicy
A A A
Mariola Huzar, własne 01.10.2014

 

W piątek dnia 26 września 2014 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich odbył się konkurs plastyczny pn. „Po drugiej stronie granicy”, którego celem było wzajemne zainteresowanie najmłodszych mieszkańców pogranicza polsko-czeskiego kulturą sąsiada oraz rozwijanie umiejętności plastycznych wśród dzieci w wieku 6 do 10 lat.

 

Konkurs otworzyła pani Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki. Przedstawiła zasady konkursu, pokazała materiały plastyczne zakupione w ramach projektu oraz poinformowała, o tym, że pięć najciekawszych prac zostanie nagrodzonych atrakcyjnymi zestawami plastycznymi. Laureaci wezmą również udział w październikowym warsztacie plastycznym, poprowadzonym przez lokalnego artystę.

 

Dzieci z miejscowej szkoły podstawowej rysowały różnymi technikami wyobrażenia o kraju sąsiada, wykorzystując do tego celu wiedzę o kraju czeskim, pobyty turystyczne i rodzinne, a także literaturę z półek bibliotecznych. Na początku nie było łatwo, ale przy pomocy nauczycieli i bibliotekarzy dzieci zaskoczyły.

 

Przy ocenie prac pod uwagę brana była umiejętność doboru tematu pracy, jakość wykonania i oryginalność. W konkursie udział wzięło 50 osób. Lista laureatów zostanie opublikowana na stronie internetowej www.gmina.klodzko.pl. W bibliotece centralnej odbędzie się wystawa pokonkursowa i wręczenie nagród.

 

Konkurs był realizowany w ramach projektu „Polsko-czeska olimpiada różnorodności”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”.