Z DZIEJÓW BIBLIOTEKI
A A A
Mariola Huzar, własne 10.08.2011
Historia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich sięga 1955 roku. W wyniku  reformy administracyjnej w 1954 roku gminy podzielone zostały na gromady, a  biblioteki organizowano w siedzibach nowo utworzonych Gromadzkich Rad Narodowych.
Konsekwencją utworzenia Gromadzkiej Rady Narodowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich było powstanie 1 czerwca 1955 r. Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Ołdrzychowicach Kłodzkich.
Gromadzka Rada Narodowa pełniła nadzór administracyjny nad placówką, natomiast merytorycznie biblioteka podlegała Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kłodzku. Gromada swym zasięgiem obejmowała oprócz biblioteki ołdrzychowickiej – Filię GBP w Żelaźnie i 3 punkty biblioteczne w: Marcinowie, Rogówku i Romanowie. Pierwszym kierownikiem Gromadzkiej Biblioteki Publicznej był Adam Duma. Placówka początkowo mieściła się w jego  mieszkaniu przy ul. Kłodzkiej 38 w Ołdrzychowicach Kłodzkich. W tym czasie księgozbiór  liczył około 780 woluminów, a liczba czytelników wynosiła 150.
W 1960 r. bibliotekę przeniesiono do siedziby Domu Kultury. Sukcesywnie przybywało czytelników, w dużej mierze dzięki działaniom popularyzującym czytelnictwo, jak np. spotkania autorskie (z E.Pauksztą, J. Kulką, W. Kotowiczem i in.), wieczory bajek, konkursy, lekcje biblioteczne, wystawy książek. W tym czasie stan księgozbioru liczył 1714 woluminów, z którego korzystało 227 czytelników.
W ramach koordynacji działalności bibliotecznej w 1967r. dokonano połączenia Gromadzkiej Biblioteki Publicznej z Biblioteką Zakładową KZPL „Lech” w Ołdrzychowicach Kłodzkich – z siedzibą w Zakładowym Domu Kultury.
Od czerwca 1975 roku, po kolejnej reformie placówka uzyskała statut Gminnej Biblioteki Publicznej i merytorycznie związana była z Miejską Biblioteką Publiczną z Kłodzka i Wojewódzką Biblioteką w Wałbrzychu.
            W 1978r. biblioteką centralną na terenie Gminy Kłodzko została Gminna Biblioteka Publiczna w Jaszkowej Górnej, a Biblioteka w Ołdrzychowicach Kłodzkich staje się jedną z jej 8 filii. W roku 1985  księgozbiór liczył już 13840 woluminów, a liczba czytelników 523.
            W związku z faktem, iż biblioteka w Domu Kultury (obecnie siedziba Ośrodka Kultury Gminy Kłodzko) zajmowała ciasne i niefunkcjonalne pomieszczenie, uniemożliwiające dostęp do księgozbioru – w kwietniu 1985 roku przeniesiono placówkę do lokalu po byłej świetlicy (przy ul. Kłodzkiej 55). Warunki lokalowe uległy znacznej poprawie. Stało się to tym istotniejsze, iż w 1987 roku biblioteka w Ołdrzychowicach Kłodzkich otrzymała statut Biblioteki Gminnej, co łączyło się z przyjęciem dodatkowych zadań i kompetencji. Swym zasięgiem obejmowała teren Gminy Wiejskiej Kłodzko, a sieć biblioteczna liczyła 9 filii.
W latach 1982-2004 całą siecią biblioteczną Gminy Kłodzko kierowała Pani Bożena Simlat, której  kompetencje i zaangażowanie w pracę bibliotekarską oraz wkład w rozwój czytelnictwa  miały duży wpływ na wizerunek bibliotek w Gminie Kłodzko. Była pomysłodawcą akcji „Książka na telefon”, mającej na celu ułatwienie dostępu do książki osobom starszym i niepełnosprawnym. Była też inicjatorką w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych, m.in. 1000 książek od Wydawnictwa „Amber” na kwotę 15.000 zł, otrzymanie 300 pozycji książkowych od  właściciela zakładu „Kajzerka” z Żelazna, planszowe gry edukacyjne od firmy „Granna” z Warszawy. Za jej kadencji w Bibliotece  w Ołdrzychowicach Kłodzkich powstał Punkt Informacji o Unii Europejskiej \2000r.\,  a w roku 2003 zrobiono pierwszy krok w kierunku komputeryzacji możliwy dzięki pozyskaniu  środków z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. W tym samym roku placówka  otrzymała  grant ze środków unijnych w wysokości 17053 zł na realizację projektu „Co chciałbyś wiedzieć o Unii Europejskiej, a nie wiesz, gdzie o to zapytać?”, którego partnerem był Gminny Zespół ds. Integracji z UE, składający się z pracowników Urzędu Gminy Kłodzko. Dzięki niemu biblioteki z terenu Gminy Kłodzko zostały doposażone w sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu. W 2004 ROKU PANI BOŻENA SIMLAT ZOSTAJE SEKRETARZEM GMINY KŁODZKO.
W kwietniu  2004 roku stanowisko dyrektora BPGK  z/ s w Ołdrzychowicach Kłodzkich obejmuje Urszula Panterałka, która również okazała się świetnym gospodarzem i organizatorem działalności bibliotek w Gminie Kłodzko. Dbałość o stwarzanie atrakcyjnej oferty kulturalnej, systematyczna współpraca ze szkołami i przedszkolami, z Urzędem Gminy Kłodzko oraz instytucjami i organizacjami lokalnymi oraz troska o powiększanie zasobów bibliotecznych wywierają wpływ na bardzo duży wzrost społecznego oddziaływania bibliotek.
W roku 2004 przy Bibliotece w Ołdrzychowicach Kłodzkich w ramach projektu „Wyjść z Cienia” powstało Gminne Centrum Informacji \zakończyło działalność w 2009 roku\, które wpisało się w historię Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko.
Wielkim wydarzeniem były obchody jubileuszu 50-lecia istnienia Biblioteki, które odbyły się dnia 23 czerwca 2005 roku. Na uroczystość przybyli gospodarze Gminy z Wójtem Ryszardem Niebieszczańskim na czele, Dyrektor  Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu Andrzej Tyws oraz przedstawiciele bibliotek z Powiatu Kłodzkiego. Podczas spotkania przypomniano historię placówki i wyróżniono tych, którzy przyczynili się do jej rozwoju. Imprezę uświetnił bogaty i atrakcyjny program artystyczny.
W ramach Programu IKONKA realizowanego w roku 2005 mającego  na celu komputeryzację bibliotek wiejskich, placówka otrzymała 6 zestawów komputerowych wraz z oprogramowaniem, które zostały zainstalowane w dwóch filiach: Starym Wielisławiu i Jaszkowej Górnej. Obecnie skomputeryzowanych jest 9 placówek z dostępem do Internetu, z którego mogą korzystać wszyscy użytkownicy bibliotek.
Rok 2006 to początki współpracy  z czeskimi sąsiadami, której efektem jest wiele wspólnych przedsięwzięć w dziedzinie życia kulturalnego i społecznego.
Chlubną datą w dziejach Biblioteki jest dzień 28 kwietnia 2007 roku, kiedy to dyrektor BPGK w Ołdrzychowicach odebrała  Nagrodę Roku Gminy Kłodzko „Ranunculus Penicillatus” w kategorii najlepsza placówka kulturalna w roku 2006. Wreczenie nagrody poprzedziła prezentacja filmowa działań Biblioteki. Przyznanie tej zaszczytnej nagrody przez Kapitułę Gminy Kłodzko jest wyrazem uznania dla szerokiej działalności kulturalnej bibliotek.
Na kartach historii ołdrzychowickiej książnicy zapisało się wiele wydarzeń związanych z edukacyjną i kulturalną działalnością bibliotek. To także ludzie związani z bibliotekarstwem, których zaangażowanie miało wkład w popularyzację i krzewienie czytelnictwa. Biblioteka jako  duchowe centrum Gminy i praca bibliotekarzy jako animatorów czytelnictwa i dokumentalistów gromadzących zbiory biblioteczne jest zapewnieniem rozwoju kulturalnego. Ponad pół wieku istnienia placówki to dorobek kulturalny, który jest ciągle pielęgnowany i rozwijany. OD STYCZNIA 2011 ROKU PANI URSZULA PANTERAŁKA PEŁNI FUNKCJĘ ZASTĘPCY WÓJTA GMINY KŁODZKO.
Z dniem 1 lutego 2011 roku Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa powierza funkcję dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko pani Marioli Huzar, wieloletniemu i doświadczonemu pracownikowi Urzędu Gminy Kłodzko, zajmującemu samodzielne stanowisko d\s promocji, kultury i turystyki.