Zostawili swój ślad w bibliotece
A A A
Mariola Huzar, własne 26.08.2014

 

Od maja i przez całe lato w bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich nie brakowało atrakcji. Każdy, kto odwiedził bibliotekę otrzymał upominek książkowy i zostawił swój ślad poprzez okolicznościowy wpis do kroniki. Była też wizyta dzieci z miejscowego przedszkola gminnego, które obejrzały teatrzyk kukiełkowy „Jaś i Małgosia”, w obsadzie aktorskiej pracowników biblioteki. Przedszkolaki uczyły się tworzyć własne scenariusze bajek, zaskakując dorosłych swoją inwencją twórczą, barwną wyobraźnią i brakiem tremy na scenie. Na koniec przelały swoje emocje na papier, rysując plakaty o tematyce dowolnej.

 

Kadra biblioteczna naszej gminy oraz z Dusznik Zdroju i Szczytnej uczestniczyła w szkoleniach z obsługi programu MAK+. Jest to zintegrowany elektroniczny system biblioteczny, przygotowujący bibliotekarzy do elektronicznej obsługi czytelników i księgozbioru. Zajęcia prowadził pan Paweł Suszczewicz - regionalny administrator MAK+ z Instytutu Książki.

 

Nie tylko my się szkoliliśmy, bo panie bibliotekarki Małgorzata Ostrowska i Alina Sydorko pojechały z lekcją pokazową do Biblioteki Publicznej w Bystrzycy Kłodzkiej. Przy udziale dzieci w wieku do lat trzech i ich rodziców zaprezentowały jeden moduł grupy zabawowej, zainicjowanej w bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich w ramach projektu realizowanego przez Fundację im. Jana Amosa Komeńskiego „Biblioteczne zajęcia dla dzieci i rodziców – edycja druga”, zgodnie z założeniami Programu Rozwoju Bibliotek.

 

Na zajęcia z biblioterapii przyjeżdżali do nas mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej z Podzamka. Lubią odwiedzać naszą książnicę, bo czeka na nich miła atmosfera i niespodzianki. Czytamy książki, odwiedzamy świat Internetu, malujemy i interpretujemy na papierze własne historie. A na koniec pijemy kawkę i herbatkę. Zajęcia zapoczątkowano już w latach dziewięćdziesiątych i są prowadzone regularnie.

 

Ze sporym zainteresowaniem spotkał się polsko-czeski konkurs na plakat z hasłem promującym czytelnictwo po obu stronach granicy. Jest on jednym z działań kończącego się już projektu „Euroregionalne Spotkania Obywatelskie”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”.

 

Przez cały czas zainteresowaniem cieszyły się nowości wydawnicze. Bo to przecież niezawodny przyjaciel do podróży, na deszczowe i słoneczne dni, a często i do poduszki.

 

Na zakończenie lata bibliotekarki przeprowadzą artystyczny plener pod hasłem „Słońcem malowane”, na który zapraszamy wszystkie dzieci. Każdy z uczestników zostawi swój ślad w bibliotece i otrzyma malutki upominek.