Aktywna biblioteka i aktywni w bibliotece
Mariola Huzar, własne 01.12.2013

Konkurs adresowany był do wszystkich dolnośląskich bibliotek z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz z gmin miejskich do 20 tysięcy mieszkańców, które stworzyły  w swoim środowisku formalne (a nawet nieformalne) partnerstwo z  instytucją (lub z instytucjami), stowarzyszeniami, przedstawicielami różnych sektorów itp.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 10 bibliotek, które pokazały, że biblioteki to miejsca pełne ludzi, gdzie przychodzą mieszkańcy, aby się spotkać, zrobić coś wspólnie, podzielić się wiedzą, umiejętnościami, zrealizować swoje pasje, spotkać pisarza czy posłuchać eksperta. Przede wszystkim pokazały jednak, że można podejmować wiele ciekawych działań na rzecz społeczności poza murami placówek. Opowiedziały jak integrować mieszkańców w różnym wieku, jak odkrywać potencjał miejscowości, jak zaspokajać potrzeby kulturalne i robić to wespół z lokalnymi partnerami, bo razem można więcej!

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, organizator  konkursu powołała Jury pod przewodnictwem Andrzeja Tywsa, dyrektora DBP. W skład Jury weszły:

1. Barbara Zdrojewska - Wiceprzewodnicząca Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego;
2. Elżbieta Łaganowska – Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego;
3. Karolina Furmańska - Trenerka Stowarzyszenia CAL, inicjatorka partnerstw lokalnych dla bibliotek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek
4. Wioleta Matuszewska – kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego;
5. Blanka Bobryk - przedstawiciel DBP, Instruktor w DIM;
6. Anna Piróg - przedstawiciel DBP, Instruktor w DIM;
7. Beata Jasiak – koordynator regionalny PRB.

Laureatką konkursu 2013  została Gminna Biblioteka Publiczna Gminy Oława, która otrzymała nagrodę rzeczową do wartości 5.000 złotych. W imieniu biblioteki nagrodę odebrała dyrektor GBP Halina Sinkiewicz. Bibliotekarki ze zwycięskiej placówki, w osobach Anety Zygmunt i Małgorzaty Teuchmann, zaprezentowały uczestnikom konferencji działanie Nasze miejsce. Opowiedziały o pomyśle na powstanie projektu, o jego realizacji we wszystkich placówkach bibliotecznych na terenie gminy, partnerach w działaniach oraz korzyściach, jakie projekt przyniósł zarówno bibliotece, jak i lokalnym społecznościom. Miejsce drugie i nagroda rzeczowa do wartości 3.000 złotych za projekt Bajeczne animacje kulturalne przypadły Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko. Nagrodę odebrała Mariola Huzar, dyrektor placówki. Miejsce trzecie zaś przyznano Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze, za działanie pn. Kościół pod wezwaniem św. Trójcy i Matki Boskiej jako przestrzeń bibliotecznych wystaw i akcji w latach 2012 – 2013. Nagrodę rzeczową do wartości 2.000 złotych odebrała kierująca placówką Beata Pięta. Wszystkim laureatom konkursu jeszcze raz gratulujemy!

Beata Jasiak – koordynator regionalny \artykuł pochodzi z www.wbp.wroc.pl\

Foto: Anna Piróg DBP