Biblioteczny Kiermasz Literacki
Mariola Huzar, źródło: własne 2013-09-05

 

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko w tegorocznych dożynkach 1 września w Ołdrzychowicach Kłodzkich zorganizowała Biblioteczny Kiermasz Literacki, który obejmował kilka grup tematycznych.

 

I tak na naszym stoisku prowadzona była kampania informacyjno-promocyjna nowej gospodarki śmieciowej, którą wsparł rzeczowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Edukowano na podstawie scenariusza przygotowanego przez Program Rozwoju Bibliotek w ramach akcji „Milion przygód z książką” na przykładzie książki  „Mam przyjaciela śmieciarza” Ralfa Butschkow. Pod kierunkiem lidera bibliotekarza pani Aliny Sydorko i przy wsparciu wolontariuszy z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko udało się przybliżyć uczestnikom zajęć zawód śmieciarza oraz  poznać zasady segregowania śmieci oraz ponownego ich wykorzystania. Dodatkowymi atrakcjami zajęć była krzyżówka ekologiczna i konkurs rysunkowy na najstraszniejszego potwora dożynkowego.

 

Przeprowadzony został również dziecięcy plener artystyczny pod hasłem „Tradycja i ekologia symbolem Gminy Kłodzko”. Przy sztalugach stanęło 48 dzieci z wyobraźnią, która sięgała nieba, a fachowo wspierała ich lokalna artystka ludowa z Krosnowic pani Roma Szczerbień. Pracowano pod kierunkiem lidera bibliotekarza pani Stanisławy Wyspiańskiej-Skawiny oraz wolontariuszy z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko. Pierwsze miejsce komisja przyznała Zuzannie Giecewicz z Kłodzka. Drugie miejsce Dominice Puk z Krosnowic. Trzecie miejsce Kornelii Figurskiej z Krosnowic oraz wyróżnienie dla Pauliny Bartków z Kłodzka.

 

Nową atrakcją dożynek było dyktando ekologiczne, w którym udział wzięło 19 osób, młodzież i dorośli. Jak na pierwszy raz – nieźle! Treść dyktanda nawiązywała do problemów śmieciowych, recyklingu oraz kompostowania. Całym tym pisaniem kierowała liderka bibliotekarka Magdalena Berestecka oraz wolontariusze z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko. Najlepiej dyktando napisała Iwona Sandłak z Krosnowic. Drugie miejsce zajął asystent dożynek Piotr Smółka z Ołdrzychowic Kłodzkich. Trzecie miejsce Roma Szczerbień z Krosnowic. Natomiast wyróżnienie otrzymała Lucyna Garbiak z Kłodzka.

 

Nagrody rzeczowe i drobne upominki do działań bibliotecznych ufundowali: przedsiębiorca z Kłodzka pan Jacek Adamczyk, Radna Gminy Kłodzko pani Mariola Kozak, Spółka „Naprzód” z Rydułtów oraz Przedsiębiorstwo Piekarsko-Cukiernicze MACHELA z Jaszkowej Dolnej. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

 

Dwie biblioteki wystartowały w 8 Otwartych Zawodach Latawcowych im. Mateusza Humeńczuka. Biblioteka w Wojborzu zainkasowała 1 i 2 miejsce otrzymując puchary, MP3 i pendrive. Za 3 miejsce biblioteka w Starym Wielisławiu otrzymała puchar i pendrive.  

 

Przepiękna poezję dożynkową pt. „Dożynkowa panna młoda” napisała twórczyni słowa pisanego z Krosnowic pani Lilianna Figurska. Oto jej treść:

 

Rozszumiał się wrzesień dożynkami,

Rozzłocił pszenicznymi wieńcami,

Jadą wozy jak ślubne korowody,

Obok Panny Pszenicznej, Pan Młody...

Już im szczęście rozbłysło gwiazdami.

Złote kłosy – wdzięcznymi druhnami..

Z jarzębiny kolczykiem,

Panna Młoda, walczykiem

Mknie na wozach z wstęgami,

Sypie zboże garściami...

W spichlerz chowa podarki,

I układa swe wianki,

W rannej rosie skąpane,

Letnim słońcem ogrzane...

Lato czule ją żegna,

Jesień witać się godzi;

Tym chlebem, co „z wielu ziaren

Pszenicznych się rodzi”

I winem, co „z soku wielu

Winnych gron pochodzi...”

Wiwat Panno Pszeniczna!

Rozśpiewało się echo polami

Niesiesz Polskę wrześniową,

Jej historię cierniową

I wygrywasz drżące skrzypkami wspomnienia...

Prosząc dziś wszystkich na święto dziękczynienia...