Diamentowa biblioteka dobrych zdarzeń
Mariola Huzar, źródło: własne 2015-05-20

 

W piątek, 15 maja 2015 roku, Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko obchodziła jubileusz 60-lecia funkcjonowania. Dzień ten był wyjątkowy jeszcze z innych powodów. Swoje święto obchodzili bibliotekarze i biblioteki w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Wybieram bibliotekę”.

 

Uroczystości rozpoczęły się od koncertu wielokrotnej stypendystki programu stypendialnego im. Grzegorza Ciechowskiego – Magdaleny Marciniszyn z Bierkowic. Artystka podarowała gościom i bibliotekarzom wiązankę piosenek i utworów literackich, które związała w przepiękny jubileuszowy bukiet.

 

Pani Lilianna Figurska, lokalna twórczyni słowa pisanego z Krosnowic zaprezentowała dwa przepiękne wiersze nadesłane na konkurs literacki „moja biblioteka”, który ogłoszono z okazji 60 jubileuszu instytucji kultury. Na konkurs wpłynęło 27 prac. Każda jest wyjątkowa, bo też biblioteki to miejsca, gdzie "Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości".

 

Dla bibliotekarzy jubileusz sam w sobie był wielkim wydarzeniem, ale tym większym, iż u ich boku znalazło się wielu znakomitych gości. Wśród nich byli m.in.: zastępca wójta gminy Kłodzko pani Urszula Panterałka, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Kłodzko pani Mariola Kozak, w imieniu Starosty Kłodzkiego pani Renata Gajek, przewodniczący Oddziału Kłodzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich pan Sławomir Drogoś, instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej pani Anna Karolewicz, p.o. dyrektora Biblioteki Powiatowej i Miejskiej pani Klaudia Lutosławska Nowak, dyrektorzy szkół pani Barbara Piorun-Czech z Żelazna i pan Krzysztof Pindral z Ołdrzychowic Kłodzkich, nie sposób wymienić wszystkich…

 

Misją Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko jest aktywizacja seniorów i ich wnuków w każdym wieku poprzez różnego rodzaju działalność czytelniczą i kulturalną. Zadania, które realizuje Biblioteka wykraczają także poza granice Polski. O tym i o wielu innych przedsięwzięciach goście mogli się dowiedzieć z prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię i współczesność Biblioteki , przygotowanej przez dyrektora panią Mariolę Huzar.

 

Były przemowy, listy gratulacyjne i kwiaty. Pani Urszula Panterałka – zastępca Wójta Gminy Kłodzko stwierdziła, że „Jak wielki dystans dzieli dzisiejszych bibliotekarzy i współczesne biblioteki od stereotypowego, utrwalonego przez lata wizerunku. Dziś bibliotekarki to eleganckie, uśmiechnięte, kompetentne i energiczne kobiety. Biblioteki zaś, to nowoczesne centra informacji i kultury. To miejsca, gdzie pracują i przebywają ludzie twórczy, myślący o bibliotece nowoczesnej, ludzie pełni pomysłów…”. W imieniu Wójta pana Stanisława Longawy przekazała na ręce dyrektora i bibliotekarki pani Małgorzaty Ostrowskiej prezenty  oraz listy gratulacyjne.

Słowa uznania i życzenia skierowali również pani Mariola Kozak w imieniu Rady Gminy Kłodzko, pani Renata Gajek w imieniu Starosty Kłodzkiego, pan Sławomi Drogoś w imieniu środowiska bibliotekarskiego oraz pani Halina Witos w imieniu lokalnej społeczności.

Listy gratulacyjne nadesłali: Poseł na Sejm RP pani Teresa Świło, zastępca dyrektora Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej pani Jolanta Ubowska, komendant Placówki Straży Granicznej w Kłodzko kpt. SG Piotr Piekarski, sekretarz gminy Kłodzko pani Bożena Simlat.

 

Z okazji Święta Bibliotekarza, dyrektor Biblioteki pani Mariola Huzar wręczyła bibliotekarkom i pracownikom okolicznościowe listy oraz nagrody finansowe. Dziękowała za krzewienie w środowisku lokalnym miłości do literatury. Życzyła, by dalsze życie zawodowe i prywatne było źródłem satysfakcji i pasmem samych sukcesów. By, na co dzień nie brakowało  dobrego zdrowia, wytrwałości oraz wszelkiej pomyślności, a codzienna praca przynosiła nowych miłośników i pasjonatów czytania.

 

Pani dyrektor ogłosiła również, że tytuł Przyjaciela Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko 2014 otrzymuje pan Maciej Machela i Przedsiębiorstwo Piekarniczo-Cukiernicze Machela w Jaszkowej Dolnej – za osładzanie czytelniczych spotkań przez cały rok i jeszcze dłużej. Dziękujemy!!!

 

W tym szczególnym roku i dniu nie zapomniano o kochanych czytelnikach. Tytuły „Czytelnika Roku 2014” otrzymali: pani Helena Tobiańska z Filii w Bierkowicach, pani Monika Śledź z Filii w Jaszkowej Górnej, pani Anna Kutny z Filii nr 1 w Krosnowicach, pani Joanna Oryl z Filii nr 2 w Krosnowicach, pani Lucyna Kubicka z biblioteki centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich, pani Jadwiga Łazarowicz z Filii w Starym Wielisławiu, pani Elżbieta Syper z Filii w Szalejowie Górnym, pani Joanna Baziak z Filii w Wojborzu, pani Wiesława Włodarczyk z Filii w Wojciechowicach oraz pani Maria Motyka z Filii w Żelaźnie.

 

Z okazji 60-lecia Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Bierkowicach, podczas obchodów Dolnośląskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w dniu 6 maja w Wołowie, pani Bogumiła Płoskonka wraz z panią dyrektor Mariolą Huzar odebrały okolicznościowy Medal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za zasługi dla bibliotekarstwa i Stowarzyszenia.

 

Okolicznościowy toast za pomyślność bibliotekarzy i bibliotek wznieśli pani Urszula Panterałka i pan Sławomir Drogoś. Do biblioteki wjechał piękny i pyszny tort, który ufundowało Przedsiębiorstwo Piekarniczo-Cukiernicze Machela w Jaszkowej Dolnej. Jego smaki pozostaną w pamięci na długoooo…

 

Ten rozdział w historii Biblioteki uatrakcyjnił jubileuszowy koncert „Młodość nie umiera nigdy”. Na scenie wystąpił artysta z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa – Grzegorz Uniwersał \tenor\. Goście usłyszeli znane utwory z repertuaru Mieczysława Fogga oraz Eugeniusza Bodo. Program obejmował przeboje dwudziestolecia międzywojennego, między innymi takie jak „Całuję twoją dłoń madame”, „Sowy włos”, „Ta ostatnia niedziela”, jak również znane piosenki Franka Sinatry. W duecie z artystą zaśpiewała również Magda Marciniszyn. Publiczność śpiewała razem z panem Grzegorzem. Wspólnie z aktorką Justyną Karnia odgrywali również zabawne sceny z życia polskich artystów w ich drodze do wielkiej kariery – nie zawsze usłanej różami.

 

Tak wiele przygotowań, tak wiele pracy, ale opłacało się. Tyle ciepłych słów, tyle gratulacji i podziękowań, miło było usłyszeć. Uroczystość jubileuszowa wypadła okazale. Dopisali goście. Dopisały media.

 

Spotkanie bibliotekarzy i przyjaciół Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko zamknął przewodniczący Rady Gminy Kłodzko pan Zbigniew Tur. Ciąg dalszy nastąpi…

RELACJA TELEWIZJI KŁODZKIEJ do obejrzenia pod linkiem http://www.tvklodzka.pl/site/telewizja/1/1/1/1852/n.html