Grzegorz Pietrzykowski i jego pasje
Mariola Huzar, źródło: własne 2015-04-13

 

Nie tak dawno,  gościem biblioteki centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich był pan Grzegorz Pietrzykowski ze Świdwina –  z zamiłowania płetwonurek i podróżnik. Uczestnikami spotkania byli uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Pan Grzegorz z ogromną pasją opowiadał o swoich wyprawach i zwiedzaniu świata podwodnego. 

 

Zachęcał uczniów do zainteresowania się nurkowaniem, udzielał porad i wskazówek, jak zostać dobrym płetwonurkiem. Zaprezentował kombinezon i całe wyposażenie do nurkowania, jako „model” wystąpił Artur Szczytowski  - instruktor Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko. Pan Grzegorz przedstawił  projekcję filmu z podróży i nurkowania w głębinach mórz i oceanów.

 

Nasz gość nurkował   w wodach Adriatyku, Morzu Czerwonym, Oceanie Indyjskim- w pobliżu archipelagu Malediwy, poznał także piękno dna naszego Bałtyku i naszych jezior. Mówił o zwiedzaniu podwodnych jaskiń i raf koralowych, o spotkaniach z ciekawą fauną i florą. Szczególnie wspominał spotkania oko w oko z różnymi gatunkami rekinów. Uczniowie byli zafascynowani, słuchali  z zainteresowaniem wszystkich opowieści . Z entuzjazmem zadawali profesjonalne pytania, którymi zaskoczyli pana Grzegorza. Każdy miał możliwość pooddychać przez maskę do nurkowania.