Absurdem było nie być w bibliotece w Starym Wielisławiu
A A A
Mariola Huzar, własne 13.10.2023

W ostatnią sobotę, 7 października 2023r. większość książnic w Polsce była czynna do późnych godzin nocnych. Dlaczego? Obchodzono 9. Edycję Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem „Absurd nie czytać”.

 

W gminie wiejskiej Kłodzko, punktualnie o godzinie 17.00 rozpoczął się specjalny kurs czarowania patronusów Expecto Patronum w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart przy Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu.

 

W ławkach zasiadło dwudziestu uczniów. Niektórym towarzyszyli opiekunowie. Nauczyciele w osobach Marioli Huzar – dyrektorki Biblioteki oraz bibliotekarek Ewy Włosek, Izabeli Muchy, Romy Szczerbień i Stanisławy Wyspiańskiej-Skawiny - wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz wyostrzonymi zmysłami.

 

Nasi uczestnicy na wstępie zostali podzieleni na cztery grupy – zgodnie z nomenklaturą Hogwartu na cztery domy: Gryffindor, Slytherin, Hufflepuff, Ravenclaw. Ceremonia przydziału została poprzedzona chóralnym odczytaniem piosenki tiary z rozdziału „Tiara przydziału”. Wszystkie domy rywalizowały o złoty znicz.

 

Przed przystąpieniem do Magicznego turnieju miała miejsce rozgrzewka podczas, której rzucano maskotką do celu, układano puzzle na czas oraz wykonywano nietoperze w technice string.art.-u. Dzięki temu wprowadziliśmy uczestników zabawy w odpowiedni klimat. Rodzice też się włączyli, co widać w galerii zdjęciowej.

 

W poszukiwaniu literackiego patrona, każdy z domów miał do wykonania siedem zadań. Na podstawie fragmentu powieści z rozdziału „Ulica Pokątna”- odkrywano tajemnice różdżki. Były kłopoty, ale jak już kliknęło, to poszło.

 

Miłośnicy „Harrego Pottera” wiedzą, że w Hogwarcie nikt nie nosi kluczy, bo do otwierania zamków używa się zaklęcia Alohomora…i tak dalej. Tak więc, w zadaniu drugim rzucano zaklęcia.

 

W tym świecie nie mogło zabraknąć zadania związanego z magicznym dekodowaniem. Niektóre litery pogubiły się i trzeba je było odszyfrować.

 

Każdy, ale to każdy musiał wziąć udział w zadaniu uruchamiającym zmysł smaku. Roztwory przygotowała nauczycielka Ewa. Po nitce do kłębka większości udało się je rozpoznać. Ale na tym zadaniu niektóre domy potraciły punkty.

 

Podczas warzenia eliksirów było moc emocji, piany, kolorów, śmiechu i zaskoczenia. Powstały cztery mieszanki wybuchowe.

 

Po krótkiej przerwie na posiłek  i pyszne ciasta przygotowane przez szefową sołectwa panią Ewę Matusiak (pięknie dziękujemy) – dzieci trafiły do miejsca dla wszystkich. Koło pytań dla każdego domu zakręciło się 20 razy. Autorka serii książek o „Harrym Potterze” J.K. Rowling byłaby bardzo dumna. Tylko jedno pytanie pozostało bez odpowiedzi.

 

Każdej nocy bibliotek towarzyszy poezja. W tym roku był to wiersz „Nieczytanie” Wisławy Szymborskiej. Dlaczego ta autorka, raczej każdy wie!!! Nasi domownicy musieli wyznaczyć po jednej osobie do publicznego przeczytania fragmentu wiersza.

 

Po tym zadaniu nadszedł czas na odnalezienie złotego znicza poza siedzibą biblioteki. W tym celu każdy dom otrzymał do ułożenia sześcioliterowe hasło z miejscem jego ukrycia. Rozszyfrowanie nie trwało długo. Wszyscy, ale to wszyscy pomknęli, niczym błyskawica na plac zabaw. Złoty znicz został odnaleziony pod pomostem.

 

Zwycięski domem został Gryffindor, zdobywając 35 punktów. Gratulujemy!

 

Na zakończenie imprezy, każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia kursu i uzyskania tytułu CZARODZIEJA SPECJALISTY. I tak, to było!!! 

 

 

 



Archiwum