Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2020 - dołącz wirtualnie!
A A A
Mariola Huzar, własne 17.04.2020

Już po raz ósmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca Państwa do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Po raz kolejny pragniemy upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. W tym roku do grona Ambasadorów akcji dołączyli wolontariusze: Andrzej Seweryn, Barbara Kurdej-Szatan, Dorota Wellman, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski.

 

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich bierze udział w akcji po raz trzeci. W poprzednich latach organizowaliśmy spotkania ze społecznością lokalną w Krosnowicach oraz w Żelaźnie.

 

Tegoroczna edycja jest szczególna, bo i szczególne są warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej doceniamy wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności

 

Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć" – niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie.

 

Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Nasza Biblioteka uczestniczyła w tematycznym webinarium, aby zaprosić swoich czytelników i mieszkańców, szczególnie uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i osoby dorosłe do wzięcia udziału w tegorocznej ofercie zdalnej, którą przygotowało Muzeum POLIN.

 

W programie:

 

niedziela, 19 kwietnia 2020

 

10:30

Wykład profesora Jacka Leociaka o oporze cywilnym w getcie warszawskim

 

15:30

Wirtualny spacer śladami getta z Beatą Chomątowską

 

poniedziałek, 20 kwietnia 2020

 

09:00 – 09:30

Barbara Kurdej-Szatan przeczyta fragmenty książek "Arka czasu" Mariusza Szczygielskiego i  "Pan Apoteker" Katarzyny Ryrych. W załączeniu karta pracy dla uczniów klas 4-6.

 

10:00 – 10:30

„Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym” - oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8

 

10:30 – 11:00

„Getto warszawskie” - oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8

 

12:00 – 13:00

Pokaz filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” ze wstępem i komentarzem historyka, edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika. Film skierowany do uczniów klas ósmych i starszych. W załączeniu karta pracy.

 

13:00 – 13:30

Ambasador Akcji Żonkile, Andrzej Seweryn przeczyta fragmenty książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall

 

Aby wziąć udział wejdź na konto Biblioteki na Facebooku lub na https://www.polin.pl/pl/zonkile-2020-online

 

Mamy również dla zainteresowanych listę książek dla młodzieży i dorosłych związanych z historią powstania w getcie warszawskim oraz materiały dla nauczycieli do pracy z filmem.

 

W tym roku, wyjątkowo, na ulicach Warszawy i Polski nie spotkamy wolontariuszy rozdających żonkile – symbol pamięci o Powstaniu. Możemy jednak wyhodować kwiat w domowym zaciszu. To proste i wcale nie wymaga ogrodniczego zacięcia. Dla aktywnych artystycznie proponujemy z naszej strony POBRAĆ SZABLON i instrukcję, wydrukować go i złożyć, a także pomalować na żółty kolor.

    

Zdjęcie z gotowym żonkilem opatrujemy hasztagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.

Jeśli publikujecie post na Facebooku, koniecznie oznaczcie także nasz główny profil muzealny @polinmuseum. Możecie również użyć nakładki, która jest dostępna na https://www.facebook.com/profilepicframes/?selected_overlay_id=1382082968600857

 

W tych niepewnych czasach wspomnijmy tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei, sami pielęgnując życzliwość, wzajemny szacunek, troskę o dobro wspólne i solidarność z potrzebującymi.

 

Źródło informacji i materiałów: www.polin.pl



Archiwum