Co mają ze sobą wspólnego obrazy Mandala z „Matematyką na zielono”
A A A
Mariola Huzar, własne 02.08.2023

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie jest uczestnikiem projektu „Matematyka na zielono”. Operatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją mBanku.


Celem projektu jest tworzenie sprzyjającej, pozytywnej atmosfery wokół uczenia się matematyki. Osią projektu jest natomiast rozwiązywanie problemów matematyczno-logicznych z dziedziny ekologii oraz zagadnień dbałości o ochronę środowiska i zagrożeń cywilizacyjnych.


Bibliotekarka Roma znów zaskoczyła swoją pomysłowością. Dla swoich młodych czytelników zorganizowała zajęcia z upcyklingu,
czyli nowe życie odpadów - tworzenie z kolorowych nakrętek obrazów Mandala.


Wszystko rozpoczęło się od pogoni za zrozumieniem takich pojęć, jak recykling, upcykling i zbiór. Bezwiednie, z dozą emocji młodzi weszli w świat matematyki, mierząc się zabawowo ze zbiorami, podzbiorami, lewą stroną, prawą stroną, tyle samo, więcej…


Na bibliotecznych stołach pojawiły się kolorowe korki. Posegregowane były wg kolorów, wielkości, kształtów i tworzyły jeden wielki zbiór plastikowych  korków. W zbiorze tym były podzbiory korków czerwonych, zielonych, żółtych, niebieskich, białych, różowych, pomarańczowych i czarnych.


Dzieci świetnie wiedziały na czym polega segregowanie śmieci i co potem się z nimi dzieje. Znały takie słowo jak recykling, a podczas realizacji projektu poznały znaczenie nowego słowa - upcykling.  Jest to coś więcej niż recykling, czyli forma przetwarzania wtórnego odpadów, ale w jego wyniku powstają nowe produkty o wyższej wartości niż surowce do niego zużyte.


W upcyklingu dajemy nowe życie starym niepotrzebnym przedmiotom zmieniając ich funkcję i formę. Ideę upcyklingu bardzo chwalą sobie światowi desingerzy.  Każdy z nas może nadać nowe życie  niepotrzebnym odpadom, a wystarczy szczypta inspiracji i odrobina wyobraźni. Tak powstają niepowtarzalne meble z palet, zabawki, obrazy.... 


W wakacyjnej bibliotece, młodzi czytelnicy weszli w kolorowy świat plastikowych korków i stworzyli z nich przepiękne obrazy. Dzieci dobrały się parami. Otrzymały  kolorowe podkłady i poczuły się jak w sklepie, ponieważ  na tacki odliczały i wybierały potrzebne korki. Korki, które pozostały trzeba było odłożyć do odpowiednich podzbiorów.


Kreatywnie wkroczono w świat upcyklingu, a wszystkim podczas układania  obrazów Mandala towarzyszyła wielka radość tworzenia. Tak to było!!!

Archiwum