Fraszki Piotra Stankiewicza w bibliotece w Starym Wielisławiu
A A A
Mariola Huzar, własne 20.06.2024

16 maja, Filię Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu odwiedził Piotr Stankiewicz – fraszkopisarz i człowiek pełen szacunku do twórczości Jana Sztaudyngera.

 

***(Cena świętości)

Była piękna, dobra, święta,

Do dziś płacę alimenta.

 

Czym jest fraszka? Fraszka (wł. frasca – gałązka, drobiazg, bagatela, błahostka) – krótki utwór liryczny, zazwyczaj rymowany lub wierszowany, o różnorodnej tematyce, często humorystycznej lub ironicznej (satyrycznej). Często kończy się wyraźną puentą.

 

Nasz gość prezentując swoje fraszki podzielił je na kategorie. Swoje spotkanie z uczestnikami miejscowych Warsztatów Terapii Zajęciowej rozpoczął o fraszek różnych. Była też fraszka niespodzianka o tutejszej bibliotekarce Ewie, która zdecydowanie ma dystans do siebie.

 

…Ewy wciąż kuszą, bo kusić muszą…

Kuszenia Ewki to nie przelewki

Kobiecy rozum

To jest kuriozum

Ewa się spręża

I kusi męża

Aby z kieszeni

Wyciągnął węża…

 

Dużo serdecznego śmiechu było przy fraszkach literackich, politycznych i rodzinnych. Fajne było też to, że dwie osoby z publiczności ułożyły własne fraszki zainspirowane Panem Piotrem. Fraszka autorstwa terapeutki Katarzyny:

 

Wstęp wolny

Gdy wolno wchodzisz

Pana Piotra zadowolisz

Gdy posłuchasz wolno fraszki

Co są jak dobre igraszki

Wolnym słowem Cię obdarzy

Trochę grzecznie i niegrzecznie

Fraszki proste i bajeczne

 

 

Żartobliwe utwory Piotra Stankiewicza zostały opublikowane m.in. w Almanach Ziemi Kłodzkiej. Na każdym spotkaniu są rozdawane wśród czytelników. Przeczytać je można również w prasie lokalnej, a zwłaszcza w Gazecie Prowincjonalnej Ziemi Kłodzkiej (wydanie online).

 

Piotr Stankiewicz mieszka w Jaszkowej Dolnej. Inspiruje Go każdy dzień, każdy człowiek i to, co się dzieje wokół Niego. Jest dumny ze swojej rodziny. Często podkreśla, że żona, córka i syn zachęcają Go do pisania, ale w swoich ocenach bywają też krytyczni.

 

Ciąg dalszy nastąpi 24 czerwca 2024r. o godz. 16.00 w bibliotece w Bierkowicach. Zapraszamy serdecznie!



Archiwum