Historia. Tradycja. Pamięć. Policja Państwowa 1919-1939. w Gminie Kłodzko
A A A
Mariola Huzar, własne 09.01.2023

W dniu 7 lipca 2022r. na cmentarzu i w Domu Ludowym w Szalejowie Górnym odbyły się uroczystości uhonorowania mogiły żołnierza Wojska Polskiego oraz funkcjonariusza Policji Państwowej - Stefana Bobuli. Celebracja przeprowadzona została zgodnie z ceremoniałem policyjnym przy udziale warty honorowej, orkiestry oraz kompanii honorowej i grup rekonstruktorów.


Takiej uroczystości na terenie naszej gminy jeszcze nie było; grób śp. Stefana Bobuli na cmentarzu w Szalejowie Górnym został oznakowany insygnium „Ojczyzna swemu obrońcy”.


Akt ten miał miejsce podczas dostojnej uroczystości na czele z wicewojewodą Jarosławem Kresą, Komendantem Wojewódzkim Policji we Wrocławiu Dariuszem Wesołowskim, Naczelnikiem Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Wojciechem Trębaczem. Gminę Kłodzko reprezentował wójt Zbigniew Tur, który pokłonił się śp. Stefanowi Bobuli, a na ręce wnuka - Leszka Bobuli przekazał dla całej rodziny słowa uznania dla zasług ojca, dziadka, stryja - weterana walk o wolność i niepodległość kraju.


Uroczystość na cmentarzu dopełniło spotkanie w Domu Ludowym, gdzie zebrani mieli okazję m.in. oglądnąć wystawę poświęconą Policji Państwowej, w której służył śp. Stefan Bobula.

Znakowanie grobów „Ojczyzna swemu obrońcy” odbywa się w ramach wieloletniego projektu pn. „Ocalamy”, realizowanego przez Wojewodę Dolnośląskiego przy współpracy z Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. Jego celem jest odnalezienie oraz oznakowanie specjalnym znakiem graficznym grobów osób czynnie zaangażowanych w walkę o niepodległość i jej utrzymanie na przełomie pierwszej i drugiej dekady ubiegłego wieku.


Wydarzeniu towarzyszył wernisaż wystawy pt. „Historia. Tradycja. Pamięć. Policja Państwowa 1919-1939.”, który przygotowała Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich, przy współpracy ze starszym inspektorem Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu - Kamilą Skłodowską. Autorem ekspozycji jest Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Wystawę otworzyła Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki.


Odpowiednią oprawę artystyczną spotkania w Domu Ludowym zapewniły siostry Katarzyna i Monika Sułkowskie w Wojborza – uzdolnione muzycznie i wokalnie stypendystki im. Grzegorza Ciechowskiego w gminie Kłodzko.


Foto i część tekstu: Małgorzata Matusz z Biura Promocji Gminy Kłodzko



Archiwum