Jakub, Mimi i gadające psy” w Starym Wielisławiu
A A A
Mariola Huzar, własne 18.11.2020

W tym roku, podczas ogólnopolskiej akcji Nocy bibliotek towarzyszył film „Jakub, Mimmi i gadające psy. Jest to oparta na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore „Maskackas stasts”, koprodukcja łotewsko-polska w reżyserii Edmundsa Jansonsa.


W Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu, przed wprowadzonymi obostrzeniami, odbyła się projekcja filmowa dla uczestników miejscowych Warsztatów Terapii Zajęciowej.


"Jakub, Mimi i gadające psy" to nagrodzona przez jury na festiwalu Kino Dzieci 2019 za „empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością, a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”, współtworzona przez Polaków, oryginalna w formie animacja, która opowiada o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę. Głos dostają tu dzieci i zwierzęta – i robią z nim coś ważnego i pięknego.


Dzięki zastosowaniu poklatkowej techniki cut-out (we współpracy z polskim studiem Letko), film jest jak żywa, pięknie rysowana książka.


Po projekcji, dyrektor Biblioteki Mariola Huzar ogłosiła konkurs ilustratorski na własną interpretację głównego wątku filmu:


„Jakub mieszka w centrum Rygi. Na co dzień pochłania go rysowanie. Fascynuje go planowanie przestrzeni urbanistycznej, ponieważ w przyszłości chce zostać, tak jak jego ojciec, architektem. Pewnego dnia tata oznajmia mu, że będzie musiał spędzić tydzień ze swoją kuzynką Mimmi i wujkiem Orłem na obrzeżach miasta, w Maskaczce. Chłopiec nie jest zadowolony z takiego pomysłu. Wkracza w inny, nieznany mu świat. Jakub czuje się samotny, bo niespecjalnie dogaduje się ze swoją kuzynką Mimmi. Sytuacja zmienia się gdy poznaje okoliczne psy z Bossem na czele. Razem z Mimmi i zaprzyjaźnionymi psami, które potrafią mówić ludzkim głosem, walczy o zatrzymanie budowy biurowców w okolicy. Wspólne działanie na rzecz środowiska jednoczy ich i sprawia, że czas spędzony u rodziny na zawsze zostanie w jego pamięci.”


Jury biblioteczne przyznało następujące laury:

1 miejsce dla Izabeli Kowalskiej

2 miejsce dla Sławomira Rop

3 miejsce dla Agnieszki Butkiewicz

oraz wyróżnienia dla Marcina Twardowskiego, Adriana Stefczuka i Miniki Kaniak.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają w odpowiednim czasie dyplomy i nagrody rzeczowe.

Gratulujemy i życzymy wszystkim dużo zdrowia…




Archiwum