Jesienne Promocje Książki Regionalnej
A A A
Mariola Huzar, własne 17.11.2022

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Kłodzku i CH Galeria Twierdza Kłodzko zorganizowały – po raz pierwszy - Jesienne Promocje Książki Regionalnej. Celem było zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców dorobku wydawniczego powiatu kłodzkiego. Patronat Honorowy nad tym wszystkim objął Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń.


Książka regionalna, którą zaprezentowano na Targach, to z jednej strony książka dotycząca regionu, a z drugiej każda książka, bez względu na tematykę, która powstała w regionie – tzn. została wydana przez miejscowe wydawnictwo, bądź napisana przez miejscowego autora.


Impreza miała formę prezentacji połączonych ze spotkaniami autorskimi, konkursami i wystawami, a jej założeniem było wsparcie i promocja działalności wydawniczej i literackiej regionalnych pisarzy i wydawców.


Wydarzenie miało charakter otwarty, publiczność zwiedzająca targi zapoznała się z książkami i spotkała się bezpośrednio z miejscowymi pisarzami. Na imprezie nie zabrakło również stanowiska Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko wraz z lokalnymi twórcami, dyrektorem Biblioteki Mariolą Huzar oraz bibliotekarką Ewą Włosek z Filii w Starym Wielisławiu.


Pani Jadwiga Łazarowicz (mieszkanka Starego Wielisławia) zaprezentowała swój tomik wierszy pt. „Co mi w duszy gra”.

Jesienny liść

z żalem opuścił drzewo

zagubiony wirował

na swawolnym wietrze

i stanął przed nim

życiowy dylemat

czy zlecieć na ziemię

czy zagubić się

w tańcu na wietrze

Nie ma prostej odpowiedzi

- wybór należy do losu.


Pani Grażyna Sobczak (mieszkanka Krosnowic) opowiadała o
dwóch wydanych tomach książki pt. „Dwa czasy”.

Chcę znaleźć ścieżkę

Wąską drogę

Pośród szarości dnia

Wśród ciemnych labiryntów

Przy nieustającej muzyce

Otoczona modlitwą

I fontanną łez

Szukam drogi do Ciebie…


Natomiast Pani Magdalena Basińska (mieszkanka Żelazna) opowiadała o książce pt. „Żelazno 1945-1989. Zarys epoki w dziejach pewnej wsi”.

Droga do napisania tej książki była trudna i długotrwała, ze względu na osobiste dramaty rodziny. Jej treść jest interesująca nie tylko dzięki merytorycznej, stricte historycznej zawartości, ale także poprzez żywe i naoczne relacje ludzi, świadków powojennej historii Żelazna.


Na naszym stoisku prezentowane były również trzy tytuły wydane przez Bibliotekę:

„Zarys monograficzny”, czyli działalność Biblioteki w latach 1955-2008

„Wspomnienia ze łzami prozą i wierszami” autorstwa nie żyjącego już Michała Kutnego, część pierwsza 1865-1941

„Moja biblioteka”, tomik wierszy lokalnych twórców wydanych z okazji 60-lecia Biblioteki.


Podczas targów, dyrektorka ołdrzychowickiej książnicy nawiązała nowe kontakty z pisarzami z terenu powiatu kłodzkiego. Będą spotkania autorskie w naszej sieci bibliotecznej m.in. ze Zbigniewem Piotrowiczem, Tomaszem Pawlęgą, Ewą Zadorą, czy też Hubertem Gruszczyńskim.




Archiwum