Kalendarzowe zajęcia w bibliotece w Szalejowie Górnym
A A A
Mariola Huzar, własne 18.01.2023

Stworzenie pierwszych kalendarzy przypisuje się Babilończykom i Egipcjanom. Starożytni dostrzegali następujące po sobie zmiany pór roku, zjawisk przyrody, co dało początek kalendarzowi księżycowo-słonecznemu. Egipski kalendarz posiadał dodatkowy „mały miesiąc” liczący 5 dni, a wszystko po to, by upływ czasu mierzyć w cyklach opartych na ruchu wokół Słońca (wcześniej opierano się na fazach księżyca).


Początek nowego roku jest dobrą okazją do zastanowienia się na temat kalendarza. Bibliotekarka Monika z Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Szalejowie Górnym przygotowała kameralne zajęcia w temacie planowania, organizowania nauki i pracy oraz świąt. Do tego celu niezbędny jest kalendarz.


Kto wynalazł kalendarz?  Jak go wynaleziono?  Czy kalendarz może być inny, niż ten, którego używamy?


Odpowiedź nie jest prosta. Należy pamiętać o tym, że różne ludy w oddalonych od siebie częściach świata tworzyły swoje rachuby mierzenia czasu: np. w Prekolumbijskiej Ameryce słynny, i niezwykle precyzyjny był kalendarz Majów.


Ludzkość na przestrzeni dziejów poznała wiele wskazówek, które pomogły interpretować upływający czas. Słowo kalendarz swoje źródło ma w łacińskim „Kalendae” oznaczającym pierwszy dzień miesiąca, albo pochodzącym od greckiego słowa kaleo co oznacza „zwołuję”. U Rzymian arcykapłan na początku każdego miesiąca zwoływał mieszkańców, aby ogłosić długość miesiąca oraz dni świąteczne w nim przypadające. Stąd też pierwszy dzień miesiąca po łacinie określano calendae.


W trakcie zajęć w szalejowskiej książnicy, czwórka chętnych „odkrywaczy historii kalendarza”, wspólnie wykonała kalendarz na 2023 rok, który będzie odmierzał czas w bibliotece.



Archiwum