Klub podróżnika z podróży przebytych w Wojborzu poznał Majorkę
A A A
Mariola Huzar, własne 04.03.2024

Podróżniczką, która poznała ten region Hiszpanii jest Emilia Hnatów. Swoimi wrażeniami podzieliła się z czytelnikami Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu.

 

Przy kawie, herbacie i słodkościach, przy zgaszonym świetle wszyscy z zainteresowaniem oglądali i słuchali interesującej prezentacji. Miał miejsce też konkurs, na wskazanie Majorki na mapie politycznej (pożyczonej ze szkoły). Zwycięzcą została Anna Chromińska, seniorka z Wojborza, w nagrodę otrzymała książkę pt. "Miasta w Polsce".

 

Pani Emilia zwróciła szczególną uwagę na to, że Mallorca jest to największa w archipelagu Balearów wyspa hiszpańska na Morzu Śródziemnym. Głównym miastem i stolicą wyspy jest Palma.

- Na Majorce miałam okazję być dwukrotnie: pierwszy raz był to szybki weekendowy

listopadowy wypad w 2022 roku,  gdzie naszym celem była głównie stolica wyspy. Z kolei drugi raz na hiszpańską wyspę wybrałam się wrześniową porą, na tygodniowy wakacyjny pobyt.

 

Palma: stolica i największe miasto Balearów oraz wyspy Majorka. Jest jednym z największych ośrodków turystycznych świata. W mieście znajduje się również najważniejsza i największa budowla na wyspie a mianowicie Katedra La Seu - rzymskokatolicka gotycko-renesansowa budowla mierząca 44 m wysokości.

 

Podczas drugiej wizyty na wyspie naszym celem było odwiedzenie najpiękniejszych plaż Majorki, aby ułatwić trochę zwiedzanie na cały wyjazd wynajęłyśmy samochód, co znacznie ułatwiło sprawę, ponieważ byłyśmy niezależne od nikogo a dzięki temu mogłyśmy dotrzeć w najbardziej tajemnicze miejsca. Były to:

 

Cała San Vincent: miasteczko na północy wyspy, tutaj miałyśmy naszą ,,bazę,, i tu wracałyśmy każdego dnia. Znajdują się tutaj cztery kameralne urokliwe plaże, pomiędzy klifami z krystalicznie czystą wodą. Dawniej wioska rybacka, a obecnie na klifach zostały wybudowane hotele z przepięknym widokiem na zatokę.

 

Playa de Muro: najdłuższa na Majorce 5-cio kilometrowa rajska plaża. Jest dość popularnym miejscem na wyspie, a Majorkańczycy nazwali tę plażę ,,Majorkańskimi Malediwami,, ze względu na drobny piaseczek i różne odcienie wody w morzu.

 

Formentor: przylądek, najbardziej na północ wysunięty kraniec tej wyspy, jest końcowym fragmentem półwyspu o długości 20 km. Na końcu drogi znajduje się latarnia morska, skąd rozpościera się przepiękny widok na sąsiadującą obok wyspę Miniorkę. Ze względu na liczne zakręty i wąskie drogi na Formentor samochodem można wjechać tylko w określonych porach.

 

Cala Morlanda: niewielka skalista bardzo kameralna plaża. Mało znana wśród turystów. Jest to plaża otoczona klifami, a do wody prowadzą kamienne schodki więc fani skoków do wody na pewno odnajdą się w tym miejscu.

 

Cala Calobra: mała portowa wioska z niewielką plażą między wysokimi klifami. Warto wspomnieć o malowniczym wąwozie który prowadzi w głąb wyspy i liczy ok. 15 kilometrów. Fani trekkingów na pewno znajdą też coś dla siebie. Jest to miejscowość na końcu świata, ponieważ wraz z dojazdem do morza kończy się droga. Jedyną opcją jest powrót tą samą trasą. Całą atrakcją jest droga dojazdowa

tzw. droga węża, która uważana jest za najbardziej niebezpieczną oraz najbardziej widokową drogę na świecie.

 

 

Port de Soller: położna jest w malowniczej dolinie. Popularna dzięki kolei wąskotorowej łączącej port z miasteczkiem o tej samej nazwie. Nad miastem dumnie króluje Puig Mayor, najwyższa góra na wyspie (1445 m n.p.m.). W okolicy na pewną odnajdą się fani pieszych górskich wędrówek ponieważ wokół znajduje się kilkadziesiąt różnych szlaków.

 

Valdemossa: niewielka, najwyżej położona miejscowość na Majorce. Popularna wśród Polaków ze względu na kompozytora Fryderyka Chopina, który mieszkał tam przez trzy zimowe miesiące wraz z francuską pisarką George Sand.

 

-Bardzo dobrze wspominam wyjazdy na Majorkę.Nna pewno był to niezapomniany czas i mam nadzieję, że będę miała kiedy możliwość wrócić na wyspę. Emilia Hnatów



Archiwum