Kraina kontrastów, wina i cudów natury w bibliotece w Ołdrzychowicach Kłodzkich
A A A
Mariola Huzar, własne 28.02.2024

W piątek 9 lutego 2024r. do Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich zawitała Dorota Kłąb. Z wykształcenia lingwistka. Z zawodu lektorka języków obcych, tłumaczka, pilot wycieczek. Z pasji podróżniczka ze szczególnym zamiłowaniem do krajów hiszpańskojęzycznych i do świata latynoskiego. Odwiedziła ponad 60 krajów na 5 kontynentach.

 

Nasz gość z wielką pasją opowiadał o swojej podróży do Chile, którą odbył dokładnie rok temu. Uczestnicy spotkania seniorzy i młodzież z miejscowej Szkoły Podstawowej poznali kraj, który ma ponad 5 tysięcy km zróżnicowanego krajobrazu, ekosystemów, stref klimatycznych i fascynującej historii. To kraina wulkanów, lodowców, gejzerów, gorących źródeł, jezior, pustyni i zachwycających parków narodowych. Oprócz pięknych widoków, w Chile można też znaleźć jedne z najlepszych na świecie win i awokado.

 

Naszą wspólną podróż rozpoczęliśmy od położenia geograficznego, poznania rdzennych mieszkańców oraz najatrakcyjniejszych miejsc, czyli:

*Santiago i Cajón del Maipo;

*Atacama - laguny, gejzery i Zwrotnik Koziorożca,

*Patagonia - Punta Arenas, Isla Madalena i Torres del Paine;

*Kraina jezior - Puerto Montt, Puerto Varas, Osorno, Puyehue, Petrohue, Frutillar, Puerto Octay;

*Wyspa Chiloe.

 

Co nas zaskoczyło? Zróżnicowanie klimatyczne w różnych częściach tego kraju o tym samym czasie.

Różnorodne ekosystemy, a zwłaszcza ten na  Puna de Atacama - pustynny płaskowyż położonym na wysokości ponad 3000 m nad poziomem morza. To jedno z najsuchszych środowisk na Ziemi. Tutaj deszcz pada rzadko, jeśli w ogóle, a światło słoneczne świeci bezlitośnie, tworząc środowisko, w którym niewiele roślin i zwierząt może przetrwać.

 

Chile oferuje ogromną różnorodność zarówno flory, jak i fauny, co jest możliwe dzięki różnorodności klimatu i geografii. W kraju tym występuje duża liczba gatunków endemicznych, uwarunkowanych w dużej mierze swoją topografią. Ponadto jego długa ekspansja powoduje powstanie różnych klimatów między kilkoma jego regionami. Wszystko to w dużej mierze odpowiada za istnienie jednego lub drugiego gatunku i Chilijskie rośliny i zwierzęta.

 

Byliśmy też zdziwieni tradycjami winiarskimi. Winnica Cousino Macul założona została w 1856r. przez Brazylijczyka, obecnie produkująca ok. 3 mln butelek rocznie. Położona na obrzeżach Santiago.

 

Poznaliśmy kuchnię chilijską w, której dominują ryby i owoce morza, sushi, zupy, awokado i łosoś. Niektóre potrawy są bardzo smaczne, inne mniej. Gotowanie potraw odbywa się też przy użyciu rozgrzanych kamieni zakopanych w piecu ziemnym, który jest pokryty liśćmi pangue i darnią.

 

Warto zaopatrzyć się też w lokalne pamiątki takie, jak rękodzieło artystyczne (porcelana, naczynia z miedzi), ubrania z domieszką wełny lamy (przydadzą się w wysokich partiach gór), biżuterię, przyprawy i słodycze (manjar).

 

90 minut spotkania minęło bardzo szybko. Nasz gość zaraził nas do odkrywania nowych zakątków świata. Może w kwietniu pani Dorota zawita do nas ponownie, opowiadając o swojej podróży na Kubę.

 



Archiwum