O tradycjach bożonarodzeniowych na świecie w bibliotece w Bierkowicach
A A A
Mariola Huzar, własne 21.12.2022

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia kształtowały się przez wieki. Chociaż wiele z nich jest wspólnych, to jednak różnice między poszczególnymi krajami są czasem bardzo widoczne. Przekonali się o tym uczestnicy prezentacji w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Bierkowicach, którą prowadziła Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki.


Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce wyłoniły się z dziwnego splotu obyczajów jeszcze pogańskich, tradycji ludowych i zasad wprowadzonych przez Kościół.


Choinkę przystraja się niby na całym świecie. Niby, ponieważ w Indiach jest to drzewko mango.

Chociaż kolęda "Cicha noc" przetłumaczona została na 175 języków, to podczas jej śpiewania

w wigilijny wieczór we Francji spożywa się ostrygi, a w Danii słodki ryż z cynamonem.


W Irlandii z kolei wciąż żywy jest starodawny zwyczaj stawiania w oknie zapalonej świecy, mającej wskazywać drogę obcemu wędrowcowi, podczas gdy w innych krajach niektórzy nieustannie poszukują gdzieś wiszącej jemioły, by skraść komuś buziaka.


Tradycyjnie Hiszpanie nigdy nie świętowali Bożego Narodzenia obchodzonego w grudniu. Zamiast

tego prezenty są dostarczane dzieciom 6 stycznia przez Reyes Magos, czyli Trzech Mędrców. Każda osoba mieszkająca w Hiszpanii gra na loterii w Boże Narodzenie. Ta specjalna świąteczna loteria

nosi nazwę „El gordo”.


Na północy Portugalii 25 i 26 grudnia odbywa się Festiwal Chłopaków, zwany też Festiwalem Bożego Narodzenia oraz Festiwal Masek. Co kraj, to obyczaj.


Na greckich wsiach wciąż panuje zwyczaj wieszania na ścianach i drzwiach warkoczy czosnku, w

które wbija się goździki ma to chronić przed plotkami i “złym językiem” W ten sposób symbolicznie

przypina się też szczęście do domu.


Na spotkanie czytelnicze "Tradycje bożonarodzeniowe w różnych krajach" przybyli seniorzy oraz panie z miejscowego koła gospodyń wiejskich. Uczestnicy chętnie opowiadali o zwyczajach w swoim domach.



Archiwum