Od ucha do ucha – walentynkowe opowieści i zabawy
A A A
Mariola Huzar, własne 23.02.2026

Podczas naszego walentynkowego spotkania w Filii bibliotecznej w Bierkowicach, przedszkolaki miały okazję poznać historię i tradycje związane z tym wyjątkowym świętem. Dzieci dowiedziały się, że Walentynki obchodzimy 14 lutego na pamiątkę świętego Walentego – kapłana, który w starożytnym Rzymie potajemnie udzielał ślubów zakochanym parom, wierząc, że miłość jest najważniejsza. Gdy cesarz zakazał takich ceremonii, Walenty został uwięziony, a z celi pisał listy do swoich bliskich. To właśnie z tej historii wywodzi się tradycja wysyłania kartek walentynkowych.

 

Następnie dzieci wysłuchały opowiadania ks. Jana Twardowskiego „Od ucha do ucha”, które w piękny sposób ukazuje wartość przyjaźni, dobroci i wzajemnej życzliwości.

 

Po części literackiej przedszkolaki z zapałem zabrały się do tworzenia własnych walentynkowych kartek. Powstawały serduszkowe prace ozdobione kolorowymi papierami, cekinami i konfetti. Każde dziecko mogło wyrazić swoją kreatywność i przygotować wyjątkową kartkę dla bliskiej osoby.

 

Walentynki okazały się dniem pełnym serdeczności, radości i ciepłych gestów – doskonałą okazją, by pokazać innym, jak bardzo są dla nas ważni.



Archiwum