Spotkanie pełne pachnących ziół i nie tylko
A A A
Mariola Huzar, własne 02.11.2020

W ramach ogólnopolskiej akcji „Klimat na czytanie – Noc bibliotek” w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Jaszkowej Górnej odbyło się spotkanie z seniorami Dziennego Domu „Aktywny senior”, które poprowadziła Pani Jolanta Terlecka z Gorzanowa.


Kim jest Pani Jolanta?

-Od wielu lat jestem 100 % społecznikiem :). 13 lat pełniłam zaszczytną funkcję Sołtysa wsi Gorzanów. Z zamiłowania i z pewnymi umiejętnościami jestem artystką. Śpiewam w zespole ludowym, pracuję w kole gospodyń. Uczę i wykonuję różnorodne rękodzieło, aby nie przerwać łańcucha kulturowego na wsi. Zajmuję się zdrowym stylem życia, zdrowym odżywianiem, robię ogrom przetworów z owoców i warzyw z mojego ogrodu. Zbieram zioła a z nich powstają maści i kremy, octy ziołowe, toniki, peelingi dla znajomych. Kocham życie wiejskie. – tak mówi o sobie…


Na wtorkowym wykładzie w Jaszkowej Górnej nasz gość opowiedział o uprawie i zastosowaniu ziół w kuchni, kosmetyce i lecznictwie. Bo, przecież zioła były stosowane w codziennym życiu od zarania dziejów…


O lawendzie dowiedzieliśmy się, że wykorzystywana jest także w kuchni (m.in. do aromatyzowania mięs), przemyśle kosmetycznym (olejek lawendowy), a nawet farmaceutycznym (m.in. działanie uspokajające i antyseptyczne). W domu zazwyczaj wykorzystuje się ją do tworzenia dekoracji, a także odstraszania moli.


Była też mowa o kurdybanku, który działa zbawiennie na trawienie i przemianę materii. Jest bogaty w składniki odżywcze i sole mineralne.  Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, przeciwgorączkowe i ściągające. – kontynuuje ekspert. Stosuje się go również jako składnik opatrunków, na trudno gojące się rany czy oparzenia. Regeneruje on naskórek. Hamuje krwawienie. Odwary z niego pomagają łagodzić dolegliwości wątroby i trzustki. Reguluje pracę oskrzeli i płuc, działa zatem korzystnie przy astmie i kłopotach z oddychaniem. Kto cierpi na reumatyzm, powinien trzymać w swojej apteczce lekarstwa z tą rośliną w składzie.


Poznaliśmy możliwości nawłoci pospolitej (nie zbierać tej przy drogach). Przyspiesza gojenie ran, działa ściągająco, stosowana doustnie wykazuje działanie przeciwzapalnie, uszczelniające na naczynia krwionośne, działa moczopędnie i działa przeciwzakrzepowo.


Pani Jola opowiadała o ziołach w magiczny sposób i zdradziła nam, że nasturcja jest naturalnym silnym antybiotykiem działającym przeciwko takim bakteriom jak staphylococcus, czy paciorkowce wywołujące choroby gardła, zapalenie oskrzeli i choroby nerek. Pomoże zwalczać salmonellę i działa antyseptycznie na rany. Z nasturcji przygotowuje się ekstrakty wodne, nalewki na spirytusie i syropy.


W drugiej części spotkania, seniorzy wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych podczas, których wykonali autorskie broszki, oczywiście pod kierunkiem pani Jolanty.


Była to też okazja do ogłoszenia wyników konkursu na zakładkę do książki inspirowaną dziełem Juliusza Słowackiego „Balladyna”, w którym udział wzięli także seniorzy z DDS. I tak, dyrektor Biblioteki Mariola Huzar wręczyła dyplomy, nagrody i upominki:

za 1 miejsce – bajeczna szkatułka: dla Danuty Moch

za 3 miejsce – flaga narodowa w pudełku: dla Genowefy Posłusznej.



Archiwum