Spotkanie z Wandzią Węszynos autorstwa Agnieszki Urbańskiej
A A A
Mariola Huzar, własne 14.02.2024

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojciechowicach zaangażowała się  organizację spotkania autorskiego z pisarką literatury dziecięcej Agnieszką Urbańską dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku.

 

Nasz gość dużo czyta, wydaje książki jedna za drugą, opowiada z aktorskim zacięciem, i chętnie spotyka się z młodymi czytelnikami. Lubi psy, skandynawskie kryminały oraz muzykę z różnych zakątków świata. Ma też całkiem sporą kolekcję korali i koralików.

 

Dorobek literacki pisarki jest duży. Napisała m.in. serię książek o Wandzi Węszynos, „O krześle, które dało nogę”, „Księżniczka z innej bajki”, „Potwór z ulicy Pomidorowej”, „Rycerz na karuzeli”, „Misja szympansa Klemensa”, „Królewicz Pinezka i królewna Łezka” i wiele innych.

 

Celem kłodzkiego spotkania było pokazanie uczestnikom, jak autorka tworzy i formatuje główną bohaterkę, dziewczynkę z zacięciem detektywistycznym. Jak cechy typowe tego rodzaju postaci krzyżuje się z oryginalnymi konceptami autorskimi. Także nawiązanie przyjaźni z książką.

 

Spotkanie miało charakter rozmowy bezpośredniej z uczniami, wymiany myśli, zabawy z rekwizytami.

Ach, ten czarny plecaczek!

 

Plecak plecakiem – najważniejsza jest zawartość, czyli (między innymi) lupa, pocztówka

z wizerunkiem starego Kłodzka, buteleczka po perfumach, puzderko z pierścionkiem.

Chodzi o wybranie tych drobiazgów, które są niezbędne, by detektywi mogli działać.

 

Dużym zainteresowaniem cieszył się Ogon smoka Tropika. Do skonstruowania smoczego organu przewidziano kolorowe karteczki z różnymi hasłami, np. sprawa, śledztwo, termos, parasol, badać.

 

Poruszona została w fantastyczny sposób kwestia imion. W zielonej saszetce znaleźli się: Tomasz, Franciszek, Antoni, Agnieszka, Wanda, Wiktoria.

Co te imiona oznaczają? Jakie cechy przypisuje się osobom o określonych imionach?

Odpowiedzi to była istna gratka.



Archiwum