Sztuczna inteligencja w bibliotece w Ołdrzychowicach Kłodzkich
A A A
Mariola Huzar, własne 24.08.2023

Od lipca, Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich realizuje działania w ramach ogólnopolskiego projektu „Matematyka na zielono”. Operatorem programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją mBanku.

 

Nasze czwarte działania pt. „Co sztuczna inteligencja może zrobić dla ciebie?” było realizowane w bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich. W zajęciach prowadzonych przez naszego informatyka Michała Fiedukiewicza uczestniczyli seniorzy z miejscowego Klubu seniora.

 

Temat sztucznej inteligencji we współczesnym świecie wywołuje wiele pozytywnych i negatywnych emocji wśród ludzi. Młodzi się zachwycają. U osób dorosłych i starszych wzbudza ciekawość, ale też wątpliwości.  

 

Czym jest sztuczna inteligencja? Jest to dziedzina informatyki, która zajmuje się projektowaniem i rozwijaniem systemów komputerowych, które mogą wykonywać zadania, które zwykle wymagają ludzkiego myślenia i inteligencji. Sztuczna inteligencja ma na celu stworzenie inteligentnych maszyn, które potrafią rozwiązywać problemy, uczyć się, przetwarzać język naturalny i podejmować decyzje.

 

Nasi seniorzy na początek obejrzeli bardzo interesującą prezentację. Przekonali się, że sztuczna inteligencja ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach, takich jak przemysł, medycyna, finanse, edukacja i wiele innych. Przykłady zastosowań AI to m.in. systemy rekomendacyjne, chatboty, rozpoznawanie mowy i obrazów, autonomiczne pojazdy czy systemy analizujące dane.

 

Seniorzy wkręcili się bardzo w tym temacie… Poznali program zasilany sztuczną inteligencją, który służy do rozpoznawania roślin. W części praktycznej generowali treści na Chat GPT: na przepis na makowca z użyciem sezamu zamiast maku. Poznali nowe opowiadanie o Wikingach.

 

Zobaczyli również na własne oczy efekty pracy sztucznej inteligencji na przykładzie grafiki (obraz Mona Lisy w stylu Pabla Picassa), dźwięku (utwór piosenkarki Adele z podkładem głosowym Freddiego Mercurego). Oj, było inspirująco i ciągle za mało wrażeń.

 

Podczas  półtoragodzinnego spotkania było jeszcze o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja. Są to m.in. oszustwa, przekłamania, wyłudzenia, brak należytej edukacji, czy też zagrożenia dla naszej prywatności. Jest tego jeszcze więcej.

 

Na zakończenie nie mogło zabraknąć dyskusji w temacie, co wnosi do naszego życia sztuczna inteligencja i jak mądrze z niej korzystać. Co ma wspólnego sztuczna inteligencja  z książką Mai Krämer „Matematyka na zielono”?, którą wykorzystujemy przy realizacji działań projektowych.

 

Książka w przystępny i matematyczny sposób tłumaczy przyczyny i następstwa nadchodzącej katastrofy ekologicznej. Zachęca również do rodzinnych dyskusji o zmianie nawyków i prowadzeniu bardziej ekologicznego życia. Książka nie jest ani podręcznikiem do matematyki ani ekologii. Jest świetnym pretekstem do podjęcia w rodzinie tematu ekologii i okazją do pokazania praktycznej strony matematyki.

 

Otóż, we wszystkich rodzajach systemów sztucznej inteligencji metody matematyczne są stosowane zarówno do analizy własności tych systemów, jak też są wykorzystywane jako techniki używane jako podstawa algorytmu działania danego systemu sztucznej inteligencji. Brzmi zawile, ale na kolejnym spotkaniu będziemy łączyć sztuczną inteligencję z ekologią i matematyką.

 

Moderatorem działania była bibliotekarka Alina Sydorko.



Archiwum