To się musiało powieść!!!
A A A
Mariola Huzar, własne 12.10.2022

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Inicjatorem akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, które rozwija ją pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów: Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom” oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.


1 października w całej Polsce odbyła się 8. Ogólnopolska Noc Bibliotek, w której udział wzięło blisko 1500 bibliotek, w tym Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojciechowicach. Tegoroczne hasło „To się musi powieść!” uwolniło naszą wyobraźnię na:


Wybuchowe rozpoczęcie wydarzenia, które otworzyła Zastępca Wójta Gminy Kłodzko Urszula Panterałka, a confetti wystrzeliło najmłodsze pokolenie czytelników…


Wspólne przeczytanie wiersza Joanny Mueller „Wciąganie w czytanie”, przy akompaniamencie dyrektora Biblioteki Marioli Huzar – prowadzącej wieczorne spotkanie. Oto fragmencik:


Co na to powiecie,

by sprzed ekranów się podnieść

i jak do Endu w Minecrafcie

iść tam, gdzie się rodzi opowieść?


Najpierw ciekawej akcji

trzeba supeł zawiązać,

rozwinąć nitkę narracji,

by nas mogła pociągać…


Spektakl teatralny dla każdej grupy wiekowej pt. „Czerwony kapturek” według Akademii Wyobraźni z Lądka Zdroju, który działa sobie już od ponad dwudziestu lat – prowadząc działania edukacyjne i animacyjne wzdłuż całej Polski i Czech.

„Czerwony kapturek”, to przecież najbardziej znana bajka na świecie! A jednak: dlaczego Mama zdecydowała się puścić dziewczynkę samą do lasu?

Albo: dlaczego Kapturek rozmawiał z Wilkiem, mimo, że Mama zabroniła rozmawiać z nieznajomymi?

Na te pytania i wiele innych odpowiedzi poznała nie tylko młoda publiczność. Także mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej z Podzamka, którzy przyjechali do Wojciechowic z Zastępcą Dyrektora Krzysztofem Baldy.


Piosenki w wykonaniu gwiazd Ziemi Kłodzkiej, czyli zespołu Podzamek Boys, który tworzy dwóch pensjonariuszy DPS w Podzamku. Janek i Andrzej podarowali nam dużo dobrej zabawy i mnóstwo pozytywnej energii. Nie można nie wspomnieć o tym, że w koncercie finałowym w tegorocznej edycji Ogólnopolskich Konfrontacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dobrzycy – zdobyli wyróżnienie za wykonanie piosenki „Awinion” z repertuaru grupy Kombii. Gratulujemy i dziękujemy!!!


Widowisko „Pani Twardowska” według Adama Mickiewicza, którego premiera miała miejsce podczas Narodowego czytania 3 września 2022r. w Bierkowicach. Tym razem w Karczmie Rzym zasiedli:

Poeta – Miłosz Sydorko – uczeń Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Pan Twardowski – Marek Trypka – muzyk

Pani Twardowska – Roma Szczerbień – bibliotekarka

Mefistofeles – Alina Sydorko – bibliotekarka

Czarownice: Stanisława Wyspiańska-Skawina i Izabela Mucha – bibliotekarki.


Seans filmowy „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”. To familijny film z przygodowy z 2018r.o parze młodych detektywów, ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci Martina Widmarka, ilustrowanych przez Helenę Willis. Odkrywanie pierwszej tajemnicy nie tylko daje początek pięknej przyjaźni, ale konfrontuje bohaterów z nowymi wyzwaniami: strachem przed odrzuceniem, kłamstwem, do którego trudno się przyznać i tym jak ważne jest zaufanie i wzajemne zrozumienie.


Grę biblioteczną „To się musi powieść” pod czujnym okiem jury w składzie:

Joanny Balasy – Kierownika świadczeń rodzinnych w Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Kłodzko

Romy Szczerbień – z Filii w Żelaźnie

Marka Trypki – akompaniatora zespołu śpiewaczego Róża Kłodzka w Żelaźnie.

Na starcie stanęły 23 osoby, mierząc się z takimi zadaniami jak:

*zilustrowanie tajemnicy Czerwonego kapturka, czyli młodszego rodzeństwa;

*rozpoznawanie smaków kulinarnych z zawiązanymi oczyma;

*szatańskie koło pytań;

*karta pracy z emocjami po seansie filmowym;

*układanie puzzli na czas.

Oto wyniki:

1 miejsce dla Michała Kusiak

2 miejsce dla Julii Żmudzkiej

3 miejsce dla Kaliny Sobuckiej


Między czasie wśród uczestników wydarzenia (a było ich blisko 90) losowano pamiątkowe torby na książki i na zakupy.


Sponsorami finansowymi imprezy byli:

Pracownia Projektowa ARCO Ryszard Babik z Nowej Rudy

Spółka RAPMET z Kłodzka

Koło Gospodyń Wiejskich w Wojciechowicach pod przewodnictwem Pani Miry Żmudzkiej (wszystkie wypieki były pyszne), bo przy poczęstunku ciasta cieszyły oczy, a smaki rozpływały się w ustach – mile zaskakując wszystkich gości. Dziękujemy!!!


Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko przy ogromnym zaangażowaniu miejscowej bibliotekarki Izy oraz przy wsparciu pracowników Andżeliki i Rafała z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko.


W takim składzie: To się musiało powieść!!!






Archiwum