Tydzień z Internetem w Wojborzu
A A A
Mariola Huzar, własne 02.07.2022

Tydzień z Internetem to coroczna kampania promująca umiejętności cyfrowe i wartościowe zasoby oraz narzędzia świata cyfrowego. Wydarzenia w ramach kampanii (spotkania, szkolenia, konferencje, warsztaty itp.) odbywają się w bibliotekach, domach kultury, szkołach i innych instytucjach edukacyjnych i kulturalnych. Co roku w całej Europie bierze w nich udział ok. 100 000 osób.


Na terenie gminy wiejskiej Kłodzko kampanię realizowała Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Motywem przewodnim w tym roku było hasło „Uwaga: dezinformacja!”.

W dniach 4-8 kwietnia realizowane były spotkania biblioteczne w Ołdrzychowicach Kłodzkich, Jaszkowej Górnej, Szalejowie Górnym, Krosnowicach i Wojborzu.


Zajęcia edukacyjne prowadził Pan Michał Fiedukiewicz z Firmy TECHNOKRACJA w Kłodzku. Przed dezinformacją można się bronić, przede wszystkim poprzez uczenie się (i uczenie innych) jej rozpoznawania. Pomogą nam w tym narzędzia służące do weryfikacji informacji, jakie do nas docierają, a przede wszystkim ćwiczenie postawy uważności podczas korzystania z mediów oraz rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia.


Tysiące fake newsów zalewa polski i nie tylko polski Internet, przede wszystkim media społecznościowe. Skąd się one biorą? Mała część z nich ma źródło prywatne, bo ktoś coś gdzieś usłyszał, nie był pewien, czy to prawda, wpuścił w Internet i poszło w świat… Takie plotki też się zdarzają i wiele fake newsów, w dawnych czasach tak się rodziło.


Dziś, dobra i prawdziwa informacja musi być weryfikowana. Na przykładzie wojny Rosji z Ukrainą i towarzyszących jej działań „informacyjnych” stoi cała rzesza trolli, boty generujące wpisy i ruch, tysiące ludzi zaangażowanych w tworzenie fałszywych treści, narracji o specjalnej misji wojskowej.


W naszych działaniach, prowadzący zajęcia na wielu przykładach pokazywał, jak rozpoznać fake newsa i jak go odrzucić. Jak świadomie korzystać z informacji i gdzie sprawdzić jego źródło. Wskazał cenne źródła wiedzy, z których warto korzystać. Na co warto zwrócić uwagę i udostępnić swojej rodzinie, znajomym, czytelnikom i użytkownikom. To była cenna lekcja , której celem było zwiększenie wiedzy na temat działań dezinformacyjnych oraz zwiększenie umiejętności odróżniania informacji prawdziwych od fałszywych.


Uczniowie obejrzeli również przygotowaną prezentację multimedialną, którą pan Michał świetnie zaprezentował, doskonale komentował i opisywał. Aby bardziej zobrazować problematykę zagadnienia  fake newsów posługiwał się przykładami z życia młodzieży, dzięki czemu nasi uczniowie chętnie brali udział w dyskusji i lepiej zrozumieli omawiane zagadnienia.


Ogółem w zajęciach udział wzięły 84 osoby.



Archiwum