Uczta pełna fantasy w Starym Wielisławiu
A A A
Mariola Huzar, własne 16.09.2022

Po wakacyjnej przerwie do Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu zawitali podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z terapeutami. W zajęciach inspirowanych Krainą Narnii, uczestnicy poznali głównych bohaterów oraz ciekawe miejsca znajdujące się w tym fantastycznym miejscu.


Seria C.S. Lewisa „Opowieści z Narnii, to prawdziwa klasyka fantasy i literatury dziecięcej, którą zachwycają się wszystkie pokolenia.


Przypomnijmy… Jest rok 1940. Na Londyn spadają niemieckie bomby. Czwórka zwyczajnych dzieci, Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja Pevensie zostaje ewakuowana na wieś. Nasi bohaterowie trafiają do wielkiego domu, w którym, jedynie w towarzystwie swej gospodyni i trzech pokojówek, mieszka tajemniczy Profesor Kirke. Dzieci są oczarowane wiejską posiadłością. Pragną niezwłocznie zwiedzić okolicę. Niestety następnego dnia pada deszcz, postanawiają zatem poznać bliżej wnętrze domu. Łucja przypadkowo wchodzi do starej szafy. Przedzierając się przez gęstwinę ubrań i płaszczy ze zdumieniem odkrywa, że znalazła się w samym sercu zaśnieżonego lasu. Nieopodal migocze uliczna latarnia i nagle słychać, że ktoś nadchodzi z głębi boru?


Oto początek jednej z najsłynniejszych serii powieściowych w historii literatury dziecięcej i młodzieżowej. Stanowi ona prawdziwy klasyk gatunku, jakim jest fantasy. Od lat zachwycają się nim nie tylko młodzi, ale i dużo starsi Czytelnicy. Na serię składają się następujące tomy: "Lew, czarownica i stara szafa", "Książę Kaspian", "Podróż Wędrowca do Świtu"", "Srebrne krzesło", "Koń i jego chłopiec", "Siostrzeniec czarodzieja", "Ostatnia bitwa".


Porządek serii według kolejności opisanych w niej wydarzeń jest nieco inny i przedstawia się następująco: "Siostrzeniec czarodzieja", "Lew, czarownica i stara szafa", "Koń i jego chłopiec", "Książę Kaspian", "Podróż "Wędrowca do Świtu"", "Srebrne krzesło", "Ostatnia bitwa".


Wracając do naszych zajęć w bibliotece, wszyscy przenieśli się do fantastycznej krainy i z wielką ciekawością wysłuchali fragmentu książki. Czytała bibliotekarka Ewa. W bibliotecznej Narnii na każdego syna Adama i córkę Ewy czekały materiały do przygotowania osobistych zakładek do książek.


Jak widać na fotografiach, powstało 21 zakładek inspirowanych opowieścią C.S. Lewisa.




Archiwum