Wakacyjna papieroplastyka w bibliotece w Żelaźnie
A A A
Mariola Huzar, własne 13.08.2022

             ,, Patrzcie jak paw się w słońcu wdzięczy!

                Pożyczył sobie barw od tęczy,

                Rozwinął ogon w kształt wachlarza

                I sunie z miną dygnitarza.

                Przyjemność widok jego sprawia .

                Musisz podziwiać wdzięki pawia ,...."

                                   fragment wiersza Józefa Antoniego Birkenmajera pt. ,,Paw"


Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie nie zatrzymuje się i ciągle zaskakuje nowymi przyjemnościami literacko-artystycznymi. Tym razem zajęcia odbywały się w duchu ,,Bajecznych ptaków - Jak zrobić wdzięcznego  pawia z kolorowego papieru?".


Jak twierdzi pani bibliotekarka Roma, paw zawsze nas intryguje grą kolorów, pięknym ogonem, dumną postacią i dlatego postanowiliśmy zrobić takiego pawia z kolorowego papieru. Do wyboru były dwie możliwości. Jeden paw zrobiony metodą quillingu, jest to technika z rodzaju papieroplastyki, nazywana także papierowym filigranem. Słowo quilling pochodzi z języka angielskiego i oznacza nawijać na pióro lub rurkę.


Za pomocą tej metody tworzy się ozdoby z wąskich pasków papieru, zawijanych, rulowanych w kształt spirali i odpowiednio formowanych przez zagniecenie warstw papieru. Oprócz kolorowych pasków papieru potrzebujemy jeszcze klej, wykałaczkę, nożyczki i szczyptę wyobraźni pomieszanej z naszą pasją.


Pawia tą metodą postanowiła zrobić Zosia. Metoda ta jest bardzo pracochłonna i dla bardzo cierpliwych osób. Nasza Zosia taka jest, a mimo to wszyscy pomagaliśmy jej rolować kolorowe paski. Praca wyszła niepowtarzalna i  jesteśmy dumni z Zosi i z samych siebie.


Drugą metodą harmonijkową, troszkę łatwiejszą,  pawia tworzyły pozostałe dzieci. Dobrały się w pary i wspólnie dobierały kolory i ich ułożenie w tęczowe ogony. Dumne  pawie  wspaniale sprezentują kolorowy ogon na bibliotecznym oknie.



Archiwum