Warsztaty: maki z bibuły karbowanej
A A A
Mariola Huzar, własne 20.03.2023

Do Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu zawitały panie z miejscowego koła gospodyń wiejskich, aby nauczyć się sztuki wykonywania kwiatów z bibuły. Tuż, tuż święta i własnoręcznie wykonane wielkanocne ozdoby będą zdobić mieszkania.


Warsztaty prowadziła pani Maria, która zajmuje się tym procederem od wielu lat. Kwiaty z bibuły pojawiły się w zdobnictwie ludowym w okresie międzywojennym. Wykonywano je z gładkiej bibuły lub karbowanej bibuły zwanej krypiną. Bukiety z kwiatów  bibułkowych umieszczano

na stołach, w oknach, kapliczkach i na płotach przydomowych. Dekorowano nimi również krzyże przydrożne. Twórczością tą zajmowały się przede wszystkim panny i młode mężatki.


Niezbędne do tego celu są: najlepiej bibuła karbowana krypina (gładka bibuła też się nada), klej, nożyczki i druciki. Także przyda się szczypta wyobraźni, zapału i sprawne ręce.


Jak widać w galerii zdjęciowej, powstały piękne czerwone maki. Ich wykonanie nie było trudne, choć wymagało od pań nieco wprawy i cierpliwości.


Współczesne kwiaty z bibuły znane i wykonywane są na obszarze całej Polski. Najpiękniejsze i najbardziej okazałe kompozycje w postaci różnych rozmiarów girland powstają na Żywiecczyźnie.



Archiwum