Z historii koła gospodyń wiejskich w Żelaźnie w prasie
A A A
Mariola Huzar, własne 08.01.2025

W 2023 roku, koło gospodyń wiejskich w Żelaźnie obchodziło 70-lecie swojego istnienia. Piękna i długa historia była przeplatana różnorodnością działalności. Aktywność kulinarna, artystyczna i rękodzielnicza – to wizytówka koła. Jak nikt, dbają o wizerunek całej wsi. Bo im zależy, bo im się chce!!!

1953-2025

Pierwsza założycielka: Emilia Haławin

 

Nasze sukcesy dodają nam skrzydeł – podkreśla Mariola Kozak – obecna przewodnicząca koła:

II nagroda w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” dla Marioli Kozak za dżem z zielonych pomidorów w 2003r. w Warszawie;

I miejsce w Jesiennej Edycji Listy Przebojów Ludowych Polskiego Radia Wrocław w 2006 roku;

III miejsce w konkursie „Wieńca Dożynkowego-Gmina Kłodzko” podczas Dożynek Wojewódzkich w  2006r. w Kobierzycach;

Nagroda Specjalna Gminy Kłodzko „Ranunculus Penicillatus” za całokształt pracy artystycznej

w 2007r.;

 

Jest tego tak dużo, że niespełna wymienić. Pisali o nich w gazetach. Pamiątka na zawsze. Niestety, wszystko co piękne i dobre kiedyś się kończy… W tym przypadku działalność koła i jego historia popłynęły podczas wrześniowej fali powodziowej. Nie udało się uratować za wiele.

 

Kobiety nie poddają się. W okresie od września do końca grudnia zrobiły bardzo dużo dobrego na rzecz powodzian i mieszkańców Żelazna. W siedzibie koła, czyli Centrum Biblioteczno-Kulturalnym zorganizowały magazyn darów powodziowych. Nie było łatwo, ale dały radę. Wielu ludzi jest wdzięcznych za otrzymaną pomoc rzeczową i niejednokrotnie duchową.

 

Wszystkie panie wierzą, że jeszcze będzie pięknie. Zaufały Wójtowi Gminy Kłodzko Zbigniewowi Turowi. Czekają na rozpoczęcie robót remontowych całego obiektu. Nie mogą się doczekać momentu, kiedy będą mogły ponownie rozwinąć skrzydła i budować swoją historię dalej…



Archiwum