Śladami „Kordiana” Juliusza Słowackiego w Ołdrzychowicach Kłodzkich
A A A
Mariola Huzar, własne 13.09.2024

Muzycznym powitaniem przez Dorotę Polak i Marka Trypkę rozpoczęło się tegoroczne Narodowe czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego w Ołdrzychowicach Kłodzkich w gminie wiejskiej Kłodzko.

 

Wydarzenie otworzyła Urszula Panterałka – zastępca wójta gminy Kłodzko podkreślając, że promocja i upowszechnianie czytelnictwa ma ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego młodych ludzi. Ma znaczenie w czasach, kiedy sięgamy po literaturę co raz rzadziej. Powracanie do klasyki polskiej literatury pokazuje, że ich treści można traktować jako opowieść o naszej współczesności.

 

Więc będę śpiewał i dążył do kresu; Ożywię ogień, jeśli jest w iskierce – wybrzmiały słowa ze „Spisku koronacyjnego” na początek czytań – z ust pisarza i człowieka renesansu Huberta „Huntera” Gruszczyńskiego.

 

Przygotowanie

 

Z gwiazd obłąkanych,

Z włosów czesanych

Iskry padają

Jak z polskiej szabli;

Widzą je diabli,

Odpowiadają błyskami chmur.

Lecą – świst piór

Buki ugina… - z wielką charyzmą Czarownicy kontynuowała Alina Sydorko wraz z bibliotekarkami.

 

Wtórował jej Szatan (Izabela Mucha) – Ha, czarownico! Czy biła godzina? Na to wszystko Astaroth (Małgorzata Kłonowska) – Wszystkie koła, wszystkie druty całe, rdza wieków nie trawi; Wtrąca się Mefistofel (Agata Maślanka) – Nasz szatan prorokuje w cudotwornym stroju, ma płaszcz cały Woltera dziełami łatany… Na to Diabli (Ewa Włosek) – Starzec, jak skowronek, zastygły pod wspomnień bryłą, na pół zastygłą, przegniłą… Pojawia się Archanioł (Roma Szczerbień) – Onego czasu jedna z gwiazd wiecznego gmachu, obłąkała się w drodze, jam ją zgonił lotem… W roli Gehenny, Tworu i Głosu w powietrzu – Mariola Huzar (dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko).

 

W „Prologu” pojawiły się:

Urszula Panterałka – jako pierwsza osoba „Boże! Zeszli na lud twój, wyniszczony bojem, sen cichy, sen przespany, z pociech jasnym zdrojem;

 

Radna Teresa Biel-Lutosławska – druga osoba „Ja wam  zapał poety na nici rozprzędę, Wy śmiejcie się z zapału mego towarzysza… Kto on? – do tureckiego podobny derwiasza;

 

Kierownik Referatu obsługi szkół Alicja Piwowar – trzecia osoba „Zwaśnionych obu spędzam ze scenicznych progów. Dajcie mi proch zamknięty w narodowej urnie…

 

Akt pierwszy – scena I

 

Kordian –  Miłosz Sydorko (uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku) „Zabił się – młody… Zrazu jakaś trwoga, kładła mi w usta potępienie czynu, była to dla mnie posępna przestroga, abym wnet gasił myśli zapalone;

 

Grzegorz – Marek Trypka (artysta – muzyk)

„Nie nowina; cóż ja pocznę na to? Chcesz panicz, powiem bajkę, szlachetnie bogatą, mam ja w szkatule dykteryjki, czary – po babce mojej starej, co w Bogu spoczywa.

Akt pierwszy – scena II

 

Laura – Agata Winnicka (dyrektorka Szkoły Podstawowej w Krosnowicach)

„Kordian zapomniał, że matkę, matkę wdowę. Cóż to? Kordian brwi zmarszczył, chmurz isę rumieni?

 

Kordian – Hubert „Hunter” Gruszczyński

„Zapytaj się drzew, pani, dlaczego w jesieni, szronem dotknięte, noszą liście purpurowe? To tajemnica szronu…

 

Po czytaniach na scenie miała miejsca uczta muzyczna w wykonaniu Doroty Polak i Marka Trypki, która wciągnęła wszystkich do wspólnego śpiewania w bardzo „gorącej atmosferze”. Siódme poty się lały…

 

Swoje 10 minut miał też fraszkopisarz – Piotr Stankiewicz. Przygotował specjalny tekst, który nazwał „Kordian”. Oto fragment:

 

Rządzą władzy opętani

W chacie mistrza Twardowskiego

Czarownice i szatani,

Kierują człowieka słabego,

Do powstania niezdolnego.

 

Lelewel, Ursyn, Chłopicki,

Niemcewicz i Czartoryski.

W porę się Archanioł zjawia

Czy im szyki, poprzestawia?

 

***

 

Kordian, znaczy mężne serce

A mi znowu, żyć się nie chce

Mam piętnaście lat dopiero

Chcę być sigmą a nie zero!

 

Wydarzenie urozmaiciły piękne kadry z premiery „Kordiana” (2015) w Teatrze Narodowym w reżyserii Jana Englerta.

 

Jak, co roku, miało miejsce losowanie książek „Kordian” wśród obecnych gości. Tym razem szczęście dopisało: Ewie Buczarskiej, Bartoszowi Polak, Urszuli Panterałce, Markowi Trypce, Marii Ilnickiej, Tadeuszowi Polak, Jolancie Adamczyk, Piotrowi Stankiewicz, Teresie Biel-Lutosławskiej i Dominice Gruszczyńskiej.

 

Na zakończenie Narodowego czytania odbył się pokaz fireshow w wykonaniu Isafiry (Monika Żurek) z Żor. Swoją przygodę z ogniem rozpoczęła pod koniec 2019 roku w Teatrze Ognia Sari. Indywidualnie działa od 2021r. Rok później powstają jej programy autorskie. W występach łączy pewną dozę magii i fantazji. Lubi obracać się w klimatach nordyckich, słowiańskich i celtyckich. I to wszystko zobaczyliśmy na żywo!!!

 

Narodowe czytanie zorganizowała Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Współfinansowanie: Spółka OMYA. Prowadzenie: Mariola Huzar

 



Archiwum