100 lat Adama Bahdaja
A A A
Mariola Huzar, własne 07.02.2018

Wydarzenia związane z obchodami rocznicowymi, a zwłaszcza osób związanych z książką i literaturą należą do najważniejszych działań czytelniczych. Filia nr 2 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach obchodziła urodziny pisarza, zwanego ojcem „Małego pingwinka Pik-Pok” ze starszą grupą przedszkolaków.

 

Rocznica była świetnym powodem do tego,  aby sobie przypomnieć nie tylko barwną postać pisarza, ale również odłożone na bok książki , które jeszcze tak niedawno odgrywały dużą rolę wśród ówczesnej młodzieży i przyniosły tak dużą popularność autorowi. Nie sposób zapomnieć  „Do przerwy 0 : 1 ", "Wakacje z duchami”, "Podróż za jeden uśmiech " czy "Stawiam na Tolka Banana". Wszystkie przeniesione na mały ekran seriale oglądała  niegdyś cała Polska.

 

Przypomnijmy, że Pan Adam pisał nie tylko dla dorosłych, czy młodzieży. W swojej twórczości pamiętał także o dzieciach. Jest autorem  „PIK-POKA, pingwina z Wyspy Śnieżnych Burz”, książek z serii  „Poczytaj mi mamo". W 1970 roku dostał ,,Orle Pióro" od czytelników ,,Płomyka" i ,,Świata Młodych”.

 

Dzieci na zajęciach, które w okolicznym przedszkolu poprowadziła pani bibliotekarka Roma, z wielkim zaciekawieniem wysłuchały fragmentu książki  o małym pingwinku.  Co było widoczne w trafnym rozwiązywaniu krzyżówki. Następnie zaczęła się zabawa... Starszaki zostały podzielone na pięć grup. Każda grupa miała za zadanie odnaleźć dużą kolorową kopertę i rozwiązać zadanie. Zadania były różne. Kto pierwszy je wykonał,  to przechodził do dalszych etapów.

 

I tak, uczestnicy musieli ułożyć z kilku fragmentów obrazek z bohaterem książeczki. Dokończyć rysować postać pingwina. Połączyć liniami po cyferkach i znakach wizerunek pingwina. Ułożyć z rozsypanki literowej tytuł książki, czy też wyłonić różnice  w obrazkach.

 

Przedszkolaki fantastycznie rywalizowały między sobą. W mgnieniu oka dostały przepustkę do ostatniego zadania. Bez pośpiechu, ale z zainteresowaniem wszyscy zaczęli wyklejać z gotowych elementów bohatera bajki. Zajęcia skończyły się tradycyjnie grupowym, radosnym zdjęciem i ciepłym  zaproszeniem do odwiedzin w bibliotece „za płotem”.



Archiwum