1997. w rocznicę powodzi
Mariola Huzar, źródło: własne 2017-07-18

Filia nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach, w ramach wakacyjnych stref wystawienniczych przygotowała przegląd tragicznych wydarzeń lipca 1997 roku.

 

12 lipca, odbyło się w tym temacie spotkanie z czytelnikami. Ci młodsi, po raz pierwszy zobaczyli ogrom zniszczeń w gminie wiejskiej Kłodzko oraz w całej kotlinie kłodzkiej, po tragicznej w skutkach powodzi.

 

7 lipca, rzeki Biała Lądecka i Nysa Kłodzka zalały całą kotlinę kłodzką, dając początek powodzi tysiąclecia. Nieprzerwanie padające deszcze znacząco podnosiły stan wód, ale ludzie wciąż mieli nadzieję, że „najgorsze nie nastąpi”. Najtrudniejsza była bezsilność, bo nikt nie przewidział aż takiego ogromu kataklizmu oraz strat w ludziach i mieniu. Fala przyszła w nocy i zabierała wszystko, co jej stanęło na drodze… To była nierówna walka o życie. 

 

Dziś, powinniśmy pamiętać o tamtych dniach, o latach odbudowy, a tragiczne wspomnienia wciąż wracają, gdy ogląda się zdjęcia oraz filmy dokumentalne. Gdy starsze pokolenia opowiada o tym, co przeżyli, co stracili i co czują do dziś.

 

Na zakończenie spotkania, pani bibliotekarka Stasia przybliżyła dzieciom optymistyczne opowiadanie detektywistyczne „Wakacje z Lassem i Mają”.

 

Obrazy z powodzi można oglądać w krosnowickiej bibliotece do 31 lipca 2017 roku. Zapraszamy!


Foto z powodzi w Żelaźnie: Marek Gałowski