65 urodziny biblioteki
A A A
Mariola Huzar, własne 06.03.2014

 

W bieżącym roku Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Jaszkowej Górnej obchodzi 65-lecie istnienia. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 25 lutego 2014 roku z udziałem Wójta Gminy Kłodzko pana Stanisława Longawy. Przez cały dzień można było dokonywać pamiątkowych wpisów do kroniki biblioteki. Każdy czytelnik i gość tego dnia otrzymał upominek – książkę „Marsz” E.L. Doctorow. Najlepsza zdaniem amerykańskich krytyków powieść o czasach wojny secesyjnej.

 

W święcie jaszkowskiej biblioteki uczestniczyło liczne grono gości, czytelników i użytkowników, wśród nich pani Daniela Tur – radna gminy Kłodzko. Nie zabrakło bibliotekarzy. Także tych, którzy kiedyś tu pracowali: panie Stanisława Wyspiańska-Skawina, Joanna Młynarowicz, Alina Sydorko. Od dziesięciu lat bibliotekarzem w tym sołectwie jest pani Agata Maślanka. Okolicznościowy list nadesłała pani Maria Szwed, która pracowała w tej bibliotece w latach siedemdziesiątych.

 

Oficjalnego powitania gości dokonała pani Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko. Przedstawiciele władz i przyjaciele biblioteki składali na ręce pani Agaty Maślanki życzenia i listy gratulacyjne. Od wójta gminy Kłodzko ogromny bukiet róż, list gratulacyjny oraz wiele ciepłych słów uznania. Był także czek finansowy o wartości 200,00 zł brutto od dyrektora Biblioteki. Koleżanki bibliotekarki gratulowały symbolicznymi upominkami.

Kto chciał, napisał coś miłego i dobrego do laurki, bo

„Miniony czas jest dowodem na to, że literatura i czasopisma, pomimo wielkiej konkurencji spowodowanej zdobyczami techniki, wciąż odgrywają ogromną rolę w życiu współczesnego człowieka, a biblioteki nadal przyciągają rzesze czytelników. Biblioteka 21.wieku jest miejscem odpowiadającym na potrzeby lokalnego środowiska. Jest miejscem dla każdego! Niech Biblioteka w Jaszkowej Górnej chroni przeszłość i tworzy przyszłość…”

 

Ciekawym punktem spotkania była prezentacja multimedialna przedstawiająca działalność edukacyjną, czytelniczą i kulturalną biblioteki na przestrzeni 65 lat, przygotowana przez panią Agatę Maślankę. Stanowiło to świetną okazję do pochwalenia się sukcesami i osiągnięciami biblioteki oraz zaprezentowania ciekawych inicjatyw i przedsięwzięć. Biblioteka przecież ma na swoim koncie nagrodę Ministra Kultury i Sztuki 2002 „za najlepszą aktywność i wizerunek biblioteki”.  

 

Specjalny urodzinowy koncert zaprezentował duet Oliwia Łuszczyńska \z Krosnowic\ i Grzegorz Mączyński \z Kłodzka\. Ich dwoje razem to ciekawa mieszanka stylów muzycznych oraz niesamowita energia doznań emocjonalnych. Publiczność dziękowała gromkimi brawami i prosiła o jeszcze…

 

Uczestnicy obchodów jubileuszowych mieli okazję obejrzeć wystawę pt.„150. Rocznica Powstania Styczniowego 1863-2013”, prezentującą 20 rycin z kolekcji pana Krzysztofa Kura. Wydawcą wystawy w nakładzie 500 egz. jest Narodowe Centrum Kultury. Kolekcję Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Historia mojej kolekcji rycin dokumentującej Powstanie Styczniowe nie sięga dawnych czasów. Nie odziedziczyłem jej po przodkach, nie została również przeze mnie odnaleziona na strychu czy w piwnicy rodzinnego domu” Nie wiąże się z nią żadna, pełna tajemnic opowieść. Kolekcję tę tworzę od kilku lat sam”… autor

Wystawę będzie można oglądać przez cały rok we wszystkich naszych bibliotekach. Planowane są także lekcje biblioteczne z udziałem szkół. Do 25 marca ryciny można oglądać w Jaszkowej Górnej. Potem pojadą do biblioteki do Szalejowa Górnego.

 

Smakowitym dopełnieniem uroczystości był toast szampanem wzniesiony przez wójta Stanisława Longawę oraz tort – książka wypieczony przez panią Halinę Jurak – przewodniczącą miejscowego koła gospodyń wiejskich.

 

Na zakończenie tego niecodziennego wydarzenia odbyła się sesja bibliotekarzy. Dyrektor Biblioteki Mariola Huzar omówiła europejski raport „Biblioteki się liczą”, przygotowany na zlecenie Fundacji Billa i Melindy Gatesów w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.W badaniach uczestniczyło 17 krajów, w tym Polska. W roku 2013 najczęściej odwiedzano biblioteki w Finlandii, Danii, Belgii i Norwegii. Jest to zasługa inwestowania w ich rozwój,co przyczynia się do rozwoju kapitału ludzkiego i społecznego. Polska jest na 13 miejscu.W czołówce rocznych wydatków na biblioteki są Finlandia i Dania \więcej niż 30 euro per capita\. Najmniej w Polsce, na Łotwie, Litwie i Rumunii \do 10 euro per capita\. 25 milionów ludzi przychodzi do bibliotek \25% użytkowników europejskich bibliotek\, aby uczyć sięi rozwijać swoje umiejętności. 14 milionów europejczyków korzysta z komputerów w bibliotekach ajwięcej w Finlandii i Danii \co 5 mieszkaniec\. 4 miliony europejczyków wykorzystuje komputer i Internet w bibliotekach do poszukiwania pracy.

 

TO NIE JEST KONIEC, ciąg dalszy historii biblioteki pisze się nadal…



Archiwum